Potom prišli ďalšie. Možno pár, možno desiatky a už si možno ani spomeniete na meno. Veda však konečne vyriešila, prečo sa prvá láska zapíše naveky do duše ako tetovanie.

Najsilnejší nový zážitok
Prvá láska je presne ten moment, kedy príde prvý dotyk, prvá pusa, objatie a preskočí sa hranica obdivu a kamarátstva. Ide o absolútne novú životnú skúsenosť. Mozog si na ňu potrebuje vytvoriť spojenia a kamsi zatriediť. Preto je osoba, ktorá vám takýto zážitok s novým svetom lásky, nezabudnuteľnou. Nová láska zanecháva okamžite obrazy v hypokampe a vytvára takzvaný primárny efekt. Teda nová situácia sa zapisuje ako nová životná kapitola. Čím je s situácia emotívnejšia, tým hlbšie sa zapíše. No a čo je väčší zážitok ako láska?

Prvá je vždy prvá
Spomeňte si na prvú cestu k moru, na prvé auto, motorku, prvý let lietadlom. Všetko prvé bolo iné, ale keďže prvá láska sa spája s konkrétnou osobou, vzťahy sú vždy silnejšie ako spomienky na hmotné veci. Preto ostávajú „prví“ ľudia v pamäti omnoho dlhšie.

Dvojitá porcia na prvú lásku
Vedci však zistili, že do nášho mozgu sa nezapisujú len pozitívne, ale aj prvé negatívne zážitky. Keďže prvá láska je prakticky vždy len prvá, ale nie posledná, s rovnakou osobou ktorou sme spoznali svet lásky poznávame aj svet sklamania, bolesti a zlomeného srdca. S jednou osobou zažívame dva najsilnejšie nové zážitky v našom živote. Vzplanutie lásky aj bolesť pri rozchode. Mozog sa učí, ako tieto scenáre zvládať a s každou ďalšou osobou tak trochu využíva štruktúry, ktoré vytvorila láska prvá. Preto je navždy nezabudnuteľná.

Dalo by sa tak povedať, že s každou novou láskou aj rozchodom si spomíname na tú, s ktorou to bolo prvý raz. Aj keď len podvedome.