Desať tipov, ako konečne zvládnete cudzí jazyk
19. 8. 2011, 15:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 18:21)

Zdroj: aas
Nekonečné začiatky a slabnúca motivácia, to je známa pesnička pre všetkých, ktorí sa už dlho snažia naučiť nejaký cudzí jazyk. Profesionáli vám teraz poradia.
1. Dbajte na referencie
Ak si vyberáte jazykovú školu alebo kurz, dajte na referencie od svojich známych a kolegov. Pýtajte sa, ako prebieha výučba, ako ich zaujali hodiny a ako sa v prostredí školy cítili. „Pokiaľ nepoznáte nikoho, kto vami vybranú školu navštevoval, hľadajte na internetových diskusných fórach,“ radí Vítězslav Bican, riaditeľ jazykovej školy Channel Crossings.
2. Pýtajte sa na počet ľudí v skupine a dĺžku kurzu
Aj keď sú skupinové kurzy s väčším počtom študentov väčšinou lacnejšie, na výsledku to neskôr zbadáte. Čím menšia skupina, tým častejšie budete v cudzom jazyku hovoriť a odpovedať na otázky. V menšej skupine tiež ľahšie stratíte náznaky hanblivosti. Schovávať sa na hodine za ostatných je strata času a peňazí.
3. Zistite si, kto je lektor
Informujte sa na svojho lektora. Je to Slovák alebo rodený cudzinec? Aké má skúsenosti? Ako ho hodnotia predchádzajúci študenti? Správny lektor, s ktorým vás hodina bude baviť, je totiž základom vášho úspechu.
4. Vyskúšajte demo hodiny
Každému študentovi vyhovuje iný spôsob výučby, typ lektora a prostredie. „Ani tie najlepšie a najspoľahlivejšie referencie nezaistia, že budete spokojný práve vy. Preto sa oplatí venovať čas návštevám bezplatných prvých hodín a vybranú „jazykovku“ vyskúšať na vlastnej koži.,
5. Vyberte si správnu úroveň
Ak ste už jazyk niekedy študovali, bolo by chybou vybrať si opäť kurz pre začiatočníkov. Nepodceňujte svoje znalosti, inak by ste zbytočne opakovali veci, čo už viete, a kurz by vám nič nepriniesol. Naopak sa ale ani nepreceňujte a nestanovujte si nereálne ciele. Ideálne je absolvovať pred zápisom zaraďovací kurz, ktorého výsledky vám pomôžu zistiť, ktorá úroveň je pre vás tá pravá. V správnej jazykovej škole by vám mali s výberom toho pravého kurzu poradiť.
6. Myslite na svoje pohodlie
Ak sa zapíšete v záujme úspory peňazí na lacnejší kurz na opačnom konci mesta, môžete sa spoľahnúť, že vás premôže lenivosť a nejakú tú hodinu vynecháte alebo nestihnete. Podobne to dopadne aj vtedy, keď si zvolíte skorú rannú hodinu výučby, napriek tomu, že neradi vstávate. Do kurzu sa väčšinou zapisujete najmenej na pol roka, počítajte s tým pri výbere kritérií.
7. Nešetrite na nesprávnom mieste
Úspory za lacný kurz môžu byť iba zdanlivé. Ak je kurz lacný, pretože je na okraji mesta, možno na nejakú hodinu nedorazíte. Alebo stojí za nízkou cenou veľký počet študentov v skupine? Potom hrozí, že si veľa znalostí neodnesiete. Príliš lacný kurz môže tiež viesť neprofesionálny lektor, ktorý sa na vás v postate učí učiť. Ak máte konverzáciu, sledujte, aby nebola neriadená a povrchná. Jedná sa síce iba o rozprávanie, ale aj pri ňom musí lektor sledovať používané jazykové prostriedky a riadiť hovor tak, aby sa študenti naučili čo najviac. Investíciu do svojho vzdelania preto nepodceňujte, nech peniaze nevyhodíte zbytočne.
8. Učte sa aj mimo kurz
Aby sa vám cudzí jazyk lepšie zahniezdil v hlave, skúste ho používať aj mimo kurz. Môžete si cez inzerát nájsť cudzinca, ktorý konverzáciu zo slovenčiny po chvíli nenápadne zmení do svojho materského jazyka. Dobrý efekt majú aj intenzívne jazykové pobyty v zahraničí, kde ste cudzím jazykom doslova obklopení.
9. Zapojte cudzí jazyk do svojho bežného života
„Kúpte si časopis alebo jednoduchú knižku v cudzom jazyku, počúvajte pesničky, nájdite si niekoho, s kým môžete konverzovať. Pomáha aj sledovanie cudzojazyčných správ, seriálov alebo filmov. Dôležité je spájať učenie so zábavou,“ dopĺňa Vítězslav Bican.
10. Motivujte sa
Hovorí sa, že najlepšou motiváciou pre učenie je zamilovať sa do cudzinky. To sa ale nedá tak ľahko naplánovať, preto sa musíte motivovať trochu inak. Čo si napríklad sľúbiť, že pokiaľ absolvujete kurz a záverečný test, doprajete si za odmenu predlžený víkend v krajine, kde sa „vaším“ novým jazykom hovorí? Spojíte príjemné s užitočným, pretože tam si môžete nadobudnuté znalosti najjednoduchšie precvičiť.