Reklama

FAKTY X: Kým bol v skutočnosti tajomný muž so železnou maskou?

Muž so železnou maskou.

Zdroj: Public Domain

Reklama

Alexander Dumas o ňom písal, Leonardo DiCaprio si ho zahral. Muž so železnou maskou však naozaj existoval a jeho identita je dodnes záhadou. Kým mohol byť tajomný muž, ktorého najmenej päť rokov držali v zajatí na príkaz francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV.?

Aké fakty poznáme o mužovi so železnou maskou? V podstate žiadne. Dá sa len konštatovať, čo sa v súčasnosti zvykne považovať za pravdivé informácie založené na skutočných udalostiach. Dotyčného väznili v Bastille v rokoch 1698 až 1703. Mnohí historici sú presvedčení, že už predtým išlo o väzňa, ktorého neskôr do Bastilly iba presunuli. Zomrel 19. novembra 1703 a v úmrtnom liste mal zapísané meno Monsieur de Marchiel. V čase smrti mal okolo 40 rokov a na základe toho, ako s ním vo väzení zaobchádzali, sa predpokladá, že pochádzal z vyšších kruhov.

Legendy a klebety
Prejdime k neovereným informáciám. Najznámejšia klebeta samozrejme hovorí, že muž so železnou maskou bol dvojčaťom Ľudovíta XIV. Aby nebol ohrozený panovníkov nárok na trón, držali jeho brata pod zámkom a s maskou na tvári. Iná verzia príbehu hovorí, že nešlo o dvojča, ale iba o súrodenca. A aj táto verzia sa tradovala rôzne.

V jednom príbehu mal byť muž so železnou maskou kráľovým starším bratom a prvým v rade na trón. Ľudovít XIV. ho však mal dať ešte pred korunováciou uväzniť. V druhom príbehu zasa išlo o mladšieho brata, ale vravelo sa, že Ľudovít XIV. je nemanželským synom bývalej kráľovnej a teda nemal nárok na trón. Aby tento fakt zamaskoval, nechal svojho mladšieho brata uväzniť. A aby toho nebolo málo, v treťom príbehu sa traduje, že muž so železnou maskou nezomrel vo väzení, ale ušiel z Bastilly a na vidieku sa stretol so sprisahancami. Keď sa potom vracal do Paríža, po ceste ho zabili.

Menej poetické klebety hovorili, že maska vlastne nebola železná, ale iba látková, a že muž ju musel mať na tvári len vtedy, keď bol v spoločnosti iných ľudí.

Ďalšie hypotézy
Vraví sa, že falcká princezná Alžbeta Šarlota vedela o väzňovi a dokonca o ňom napísala v jednom liste. Uviedla, že s ním zaobchádzajú dobre, ale je prísne strážený a nesmie si dať dolu masku za žiadnych okolností, inak by ho zabili.

Filozof Voltaire, ktorý bol v roku 1717 väzňom v Bastille, sa od tamojších dozorcov dozvedal informácie o záhadnom maskovanom väzňovi. Podľa Voltaira tu však muža držali už niekedy v roku 1661. Bol vysoký, pekný, hral na gitare a zomrel ako 60-ročný. Filozofova verzia príbehu sa však značne líši od toho, čo dnes zvykneme považovať za pravdu.

Spisovateľ Joseph LaGrange-Chancel taktiež písal o mužovi s maskou. Podľa neho však nebol väzňom v Bastille, ale na ostrove Sainte-Marguerite niekedy v druhej polovici 17. storočia. Časovo sa teda jeho verzia zhodovala s Voltairovou. Chancel ju však ešte prifarbil a napísal, že bývalý riaditeľ väznice na ostrove Sainte-Marguerite oslovoval muža so železnou maskou ako „princa“. Spisovateľ sa však v tomto väzení ocitol až najmenej 20 rokov po údajnej smrti muža so železnou maskou, a tak s najväčšou pravdepodobnosťou len reprodukoval klebety, ktoré stihli za dve dekády vzniknúť.

Iné hypotézy hovoria o tom, že muž so železnou maskou sa volal buď François de Vendôme, bývalý milenec matky Ľudovíta XIV., alebo Antonio Ercole Mattioli, ktorého vo Francúzsku súdili za zradu.

Žiadna verzia sa však v súčasnosti nedá overiť. Kým sa teda neobjavia nové archívne dokumenty, ktoré by pojednávali o mužovi so železnou maskou, ostane jeho identita zahalená rúškom tajomstva.

Vyberáme pre vás niečo PLUS