Menu
zdroj: Shutterstock
Thousands,Of,Books,Smolder,In,A,Nazi,Bonfire,,1933.,The

Fotostory Knihy, ktoré pálili nacisti: Čítali ste niektorú z nich?

Pokiaľ ide o slobodu prejavu, 10. máj 1933 bol jedným z najsmutnejších a najdesivejších dní západnej civilizácie. To je dátum, kedy nacistická strana spálila približne 25-tisíc zväzkov kníh, ktoré označili za nevhodné.

Knihy o komunizme alebo pacifizme, literatúra spochybňujúca nemeckú kultúru alebo rasovú nadradenosť a materiály považované za sexuálne explicitné – to všetko sa zmenilo na popol, rovnako ako všetko, čo napísali Židia alebo protihitlerovskí disidenti.

Incinerate,Shiny,Blazing,Aged,Dirty,Open,Antique,Book,On,Smoldering
Zdroj: Shutterstock

Erich Maria Remarque: Na Západe nič nové

To je názov románu, ktorý napísal nemecký veterán prvej svetovej vojny Erich Maria Remarque. Klasika z roku 1929, ktorej americká filmová adaptácia z roku 1930 sa stala prvým filmom založeným na románe a získal Cenu Akadémie za najlepší film. Možno aj to štvalo Adolfa Hitlera… Nie je prekvapením, že Hitler, ktorý slúžil ako desiatnik v armáde cisára počas Veľkej vojny, nebol príliš nadšený z trápnej porážky Nemecka. Keď v roku 1940 dobyl Francúzsko, usporiadal formálnu kapituláciu v tom istom železničnom vozni, kde sa Nemci pred 22 rokmi vzdali spojeneckom silám.