Reklama

Každodenné veci, o ktorých ste netušili, že ich vynašla NASA

a

Zdroj: Shutterstock

Reklama
magazin.sk

Ling

Redaktor

Keď sa povie NASA, vybaví sa nám vesmír, astronauti, špičková veda. Všetko je to pravda, ale okrem toho mal tento "úrad" na nás väčší vplyv, ako si možno myslíme. Bežnému životu totiž priniesol množstvo užitočných vecí.

Zdroj: Shutterstock

Čerstvejšie potraviny

NASA bojovala s tým, že plyn uvoľňovaný rastlinami má tendenciu hromadiť sa v uzavretom prostredí vesmírnej stanice. Preto vyvinuli etylénovú "práčku" a teraz rovnakú technológiu používajú obchody s potravinami na to, aby udržali potraviny dlhšie čerstvé.

Zdroj: Shutterstock

Skladovanie potravín
Bola to NASA, ktorá si dala za cieľ vytvoriť nový štandard pre bezpečné a zdravé lyofilizované potraviny. Podarilo sa a dnes ich norma predlžuje životnosť a znižuje riziko kontaminácie baktériami a chemikáliami jedlám po celom svete.

Zdroj: Shutterstock

Ručný vysávač

Ktorá domácnosť či auto sa dnes zaobíde bez malého ručného vysávača? Ďakovať môžeme NASA, nakoľko prvé modely dala vyrobiť kvôli zberu vzoriek z povrchov Mesiaca.

Zdroj: Shutterstock

Presnejšie GPS

Možno si ešte pamätáte dobu, kedy sme kvôli GPS viac blúdili, než presne trafili. Potom však prišla NASA a špeciálnym softvérom výrazne zlepšila navigovanie. Dnes je to bežná súčasť našich každodenných jázd.

Zdroj: Shutterstock

Pamäťová pena

Aj vám spríjemňuje spánok vankúš alebo matrac z pamäťovej peny? Ide o vynález NASA, ktorým skúšali tlmiť svojich letcov počas jazdy.

Zdroj: Shutterstock

Detské mlieko

Umelej detskej výžive dodala kvalitu práve NASA. Pri vývoji náhradných jedál pre astronautov narazili na formu omega-3 mastných kyselín, ktoré sa predtým nachádzali iba v materskom mlieku. Využili to a neskôr sa patent presunul do dojčenskej stravy.

Zdroj: Shutterstock

Žiarovky s dvomi svetlami

Na trhu sú šikovné žiarovky, ktoré majú počas dňa jasnejšie svetlo, vo večerných hodinách sa stlmí. Prototyp si vyžiadala NASA, keď pracovala so zistením, že rôzne farby alebo vlnové dĺžky svetla môžu ľuďom pomôcť zostať v strehu alebo ich unavovať.

Zdroj: Shutterstock

Odolnejšie okuliare

Prvé výskumy povrchovej úpravy okuliarov sa uskutočnili v NASA. Chceli vylepšiť štíty astronautov, dnes odolnosť voči poškriabaniu na okuliaroch berieme ako samozrejmosť.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Ling

Redaktor
Patrí k ľuďom, ktorí majú skvelý všeobecný prehľad. Aj preto sa venuje článkom od výmyslu sveta, vie rovnako dobre písať o zaujímavých mestách, celebritách i ľudskom tele.