7 nečakaných vecí, ktoré v našom tele spúšťa stres
3. 3. 2022, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:22)

Zdroj: Shutterstock
Nadmerný stres je jednou z najhorších vecí pre telo. Pôsobí nenápadne, ale o to zákernejšie a možno si ani neuvedomujete, čo s vami vlastne robí.
Chuť na sladké
V stresovom režime sú vraj telesné zmysly v maximálnej pohotovosti, a to vrátane chuti a čuchu. Preto sa môže zdať sladké lákavejšie a navyše je aj rýchlym zdrojom energie. Odolať býva ťažké, nakoľko telo si pýta niečo kalorické, no ak je stres pretrvávajúci, z takéhoto stravovania sa môže stať trvalý zlozvyk.
Slabšia imunita
Chronický stres udržiava telo neustále napäté v spomínanom režime boja alebo úteku, čo je v dlhodobom meradle oslabením. Ak faktor stresu nepoľavuje, môže neustálym vytváraním vnútorného zápalu znižovať imunitu. Následne je výrazne ťažšie odolať bežnému nachladnutiu či chrípke, resp., vystrábiť sa z toho.
Zlý spánok
Keď sa človek cíti vystresovaný, mozog zostáva aktívny, aby bojoval proti stresorom. Udržiava tak organizmus v bdelom stave, kvôli čomu sa prehadzujeme, ťažko zaspávame a nemáme dobrú kvalitu oddychu. Nedostatok spánku sa nabaľuje a spôsobuje ďalší stres.
Negatívne nastavenie
V čase nadmerného stresu je pomerne častým javom, že sa zameriavame viac na negatíva ako pozitíva v našom živote. Následne sa vytvára bludný kruh neúspechov, ľutovania sa, podráždenia a ďalšieho stresu.
Menej sexu
Keď sa človek vyrovnáva so stresom, intimita sa v rebríčku priorít prepadá nižšie a nižšie. Mozog prirodzene minimalizuje množstvo sexuálnych hormónov a túžbu, pretože ju v danom čase nepovažuje za dôležitú. Strácame vášeň pre veci, ktoré boli pre nás predtým dôležité, vrátane vzťahov a milovania.
Nesústredenie
V strese sa telo prirodzene prepína do režimu boja alebo úteku a snaží sa chrániť pred nebezpečenstvom. Preto býva pomerne ťažké sústrediť sa na konkrétnu vec a udržať pri nej pozornosť. Reakcia strachu, ktorá vzniká zo stresu, zaberá väčšinu energie mozgu.
Podráždenosť
Človek, ktorý je permanentne vystresovaný, nebýva práve milý. Prečo? Ako vysvetľujú odborníci, chronický stres spúšťa tvorbu enzýmu, ktorý napáda konkrétnu molekulu v mozgu, kvôli čomu sa stávame podráždenejšími a menej spoločenskými.