Menu
zdroj: Youtube/AsapSCIENCE
Farba.

Fotostory 6 zakázaných farieb, ktoré ani vy nesmiete používať

Možno si myslíte, že môžete použiť akúkoľvek farbu, ktorú chcete. Existujú však farby, ktoré je veľmi ťažké získať. Či už sú toxické, zastarané, nelegálne alebo chránené autorskými právami, existujú niektoré farby, ktoré nemôžete používať.

Farba.
Zdroj: Youtube/AsapSCIENCE

Rádioaktívna zelená: V roku 1908 sa objavil veľmi jedinečný náter. Svetielkoval a v tme žiaril jasne zelenou farbou, čo bolo ideálne pre hodinky a kompasy, ktoré mohli ľudia používať v noci. Rádium kraľovalo na celom trhu od konca 18. do začiatku 20. storočia a používalo sa na nápoje, cukríky, krémy a krémy, mydlo, kúpele a bazény. Hodinky začali po prvý raz používať na vojenské účely v prvej svetovej vojne a po vojne sa začali rozširovať medzi spotrebiteľov. Skupina mladých žien a dievčat pracovala v továrňach na maľovanie ciferníkov, neskôr boli známe ako „Radium Girls“.

Dievčatá olizovali štetce, aby namaľovali čo najjemnejšie bodky a tiež si striekali farbivo na tvár, aby na večierkoch žiarili v tme. V 20. rokoch 20. storočia sa u dievčat začali prejavovať príznaky otravy z ožiarenia. Vyvinuli sa im boľavé nádory, vypadali zuby, niekoľko z nich zomrelo. V roku 1928 Grace Fryerová zažalovala továreň v New Jersey, čo spôsobilo mediálne šialenstvo. Dievčatá spor vyhrali a mnohé z nich súhlasili s účasťou na výskume v 50. rokoch 20. storočia, ktorý výrazne pomohlo v pochopení účinkov rádia na ľudský organizmus. Rádiová farba na hodinky sa oficiálne prestala používať v roku 1968. Produkty Glow-in-the-dark dnes vyrábajú pomocou fotoluminiscencie, ktorá nie je toxická.