Menu
zdroj: Shutterstock
The,Church,Of,Saint,George,(amharic:,Bete,Giyorgis),Is,One

Fotostory 5 starovekých stavieb, ktorých účel dodnes nepoznáme

V modernom svete máme k dispozícii rôzne technológie, napríklad laserové rezacie zariadenia, masívne mechanické vŕtačky či žeriavy. Stavitelia v staroveku tento luxus nemali.

Aj keď nerozumieme ako dokázali postaviť nasledujúce stavby pred mnohými storočiami tak dokonale, sme nesmierne radi, že ich môžeme študovať a obdivovať výsledok ich práce, ktorá dodnes pretrvala.

The,Church,Of,Saint,George,(amharic:,Bete,Giyorgis),Is,One
The,Church,Of,Saint,George,(amharic:,Bete,Giyorgis),Is,One
Zdroj: Shutterstock

Skalné kostoly v Lalibele - Etiópia

Etiópske mestečko Lalibela sa nachádza ďaleko v horách od hlavného mesta Addis Abeba a skrýva jednu z najúžasnejších kresťanských pamiatok. Jedenásť starodávnych kostolov vytesaných do skaly je dôkazom, že kresťanstvo v Etiópii existuje dlhšie ako v ktorejkoľvek inej krajine. Nezvyčajné je, že monolitické stavby siahajú až do hĺbky 15 metrov pod zemský povrch. Otvory v tvare kríža slúžia ako okná – na vetranie a dokonca na odvádzanie dažďovej vody. Mnoho teórií sa pokúšalo vysvetliť pôvod ohromujúcich stavieb, no najpravdepodobnejšia je tá, že príkaz na ich výstavbu vydal v 12. storočí etiópsky cisár Lalibela. Pri budovaní kostolov museli do skaly najskôr vyznačiť ich pôdorys, potom postupne zo všetkých štyroch strán vysekali do skál priekopy, čím vznikol monolit predstavujúci budovu kostola z exteriéru. Následne do monolitu prerazili dvere a vytesali vnútorný priestor.  Historici odhadujú, že na stavbe kostolov pracovalo až 40-tisíc ľudí.