12 krokov k plochejšiemu bruchu: Sklápačky sú až na mieste 8
17. 9. 2021, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:20)

Zdroj: Shutterstock
Chudnutie je náročné samo o sebe, ak sa ale človek zameriava vyslovene na zhodenie tukov na bruchu, je to snáď ešte ťažšie. Dôvod? Jednej časti tela sa nedá prikázať, aby spaľovala viac, rýchlejšie alebo efektívnejšie. Preto treba nadváhu poňať komplexne. Ktoré kroky sú najdôležitejšie?
Zdroj: Shutterstock
1. Nastavenie
Veľmi užitočným krokom hneď na začiatku je samotné uvedomenie si toho, čo chceme dosiahnuť, prečo to chceme dosiahnuť a najmä ako. Dobre nastavená psychika je často rozhodujúcim faktorom úspechu.
Zdroj: Shutterstock
2. Kalórie
Samozrejme, začať treba zmenou návykov. Nakoľko je na vás nalepená nadváha, prijímate viac kalórií, ako spaľujete. Zmeňte to a ukrojte si z toho, čo do tela posielate. Buď si kalorickú zmenu vyrátajte podľa toho, aký máte cieľ, alebo jednoducho zmenšite porcie a basta.
Zdroj: Shutterstock
3. Vláknina
Popri zmenšovaní porcií je vhodné pozrieť sa na celkové zloženie jedálnička. Potraviny s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov a cukru váš hlad neskrotia, naopak vás donútia po chvíli jesť ešte viac. Zaveďte tak viac potravín s vlákninou, napríklad celozrnné pečivo, zeleninu, ovocie, strukoviny či chia semienka. Tie vás skutočne zasýtia kvalitnejšie a na dlhšie.
Zdroj: Shutterstock
4. Kráčajte
Ak nemáte zavedený režim cvičenia, treba nejako začať. Funguje kráčanie, ktoré musíte praktizovať deň čo deň a postupne ho predlžovať. Začať pomaly je oveľa efektívnejšie, ako cvičenie prepáliť a obrať sa o chuť chudnúť.
Zdroj: Shutterstock
5. Posilňujte
Ak chcete schudnúť z brucha, je dôležité pridať aj silový tréning celého tela. Pomáha vybudovať svaly, ktoré nahrádzajú telesný tu a pretože svaly sú metabolicky aktívne, po cvičení bude spaľovanie kalórií pokračovať.
Zdroj: Shutterstock
6. Tuky
Hoci tuky chcete spaľovať, treba ich aj prijímať, ale musí ísť o zdravé tuky. Odborníci odporúčajú, aby pochádzali z nenasýtených mastných kyselín nachádzajúcich sa v potravinách, ako je olivový olej, orechy, avokádo, mastné ryby či vajcia. Pomôže to vášmu zasýteniu.
Zdroj: Shutterstock
7. Bielkoviny
Pridanie bielkovín do stravy nie je iba vecou svalnáčov z posilňovní. Ide o dôležitú súčasť jedálnička, pokiaľ chcete telo lepšie zasýtiť a tiež pomôcť jeho regenerácii po cvičení. Aby vás neprepadal vlčí hlad po vydanom výkone, majte na pamäti viac bielkovín v strave.
Zdroj: Shutterstock
8. Brušáky
Až keď máte v režime zavedené všetky predošlé body, môžete sa zamerať na staré známe brušáky. Posilňovanie vyslovene brušného svalstva by ste mali robiť aspoň tri razy do týždňa.
Zdroj: Shutterstock
9. Stres
Ľahko sa to vraví, ťažšie praktizuje, ale je to veľmi dôležité - naučte sa odolávať stresu zdravo. Jedlo veľmi často používame ako náhradu za zvládanie stresu, no odrazí sa to na vašom bruchu.
Zdroj: Shutterstock
10. Spánok
Hneď po strese a spôsoboch jeho (ne)zvládania sa pozrite na svoj spánok. Pokiaľ má byť vaše chudnutie úspešné, nemali by ste spať zbytočne veľa ani málo. Oba extrémy vás následne nútia viac jesť.
Zdroj: Shutterstock
11. Alkohol
Keď bola reč o kalóriách a znížení ich príjmu, je vhodné vyhnúť sa najmä tým prázdnym, napríklad alkoholu. Jeho pitie, a to najmä vo väčšom množstve, neovplyvňuje chudnutie len tým, že núti k jedeniu, ale aj inými spôsobmi. Telo musí odbúravať alkohol, a tak ukladá bielkoviny či sacharidy do podoby tukov.
Zdroj: Shutterstock
12. Varenie
No a na záver posledná rada k jedlu - radšej varte, ako sa stravujte mimo domu. Sledujte si obsah jedál, ich množstvá a kvalitu. To je základ, aby sa popri všetkých ostatných bodoch vaše telo čo najskôr zbavilo nadmerných tukov na bruchu, ale aj inde.