Kolotoč vyšetrovania, dokazovania a následných súdnych pojednávaní spustila právnička Angela Wood­ruffová, keď v roku 1998 nečakane zomrela jej 81-ročná mama Kathleen Grundyová. Možno by na jej skone pre vysoký vek nebolo nič zvláštne, no len do chvíle, kým si jej dcéra nevypočula závet. Stará pani v poslednej chvíli zmenila rozhodnutie a všetok svoj nemalý majetok vo vtedajšej hodnote 368-tisíc libier namiesto dcére a jej deťom odkázala praktickému lekárovi Shipmanovi. To bol prvý znak toho, že niečo nie je v poriadku.

Zarazilo ju tiež, že mama zomrela tak náhle. Napriek ôsmim krížikom nemala žiadne zdravotné problémy, naopak, bola veľa čulá a aktívne sa zapájala do spoločenského života. Zomrela vo svojom dome a posledný človek, ktorý ju videl živú, bol doktor Shipman. On vystavil aj úmrtný list a ako príčinu smrti uviedol vysoký vek. Angela spochybnila matkinu poslednú vôľu a obrátila sa na políciu. Tá nariadila exhumáciu ostatkov Kathleen Grundyovej a pitva preukázala, že v jej tele sa nachádzajú stopy opiátu diamorfínu, ktorý sa podáva pacientom v terminálnom štádiu rakoviny na utíšenie bolesti. Nebol žiadny dôvod, aby sa u zosnulej nachádzala táto látka, preto sa polícia celou záležitosťou začala veľmi vážne zaoberať a pozornosť upriamila na Harolda Shipmana.

Rodinná fotka Shipmanovcov.
Rodinná fotka Shipmanovcov.
Zdroj: ALLTHATSINTERESTING.COM/HAROLD-SHIPMAN

Mala aj ďalší dôvod, prečo nepustiť zo zreteľa spomínaného lekára: pred niekoľkými mesiacmi sa na mužov zákona obrátila zamestnankyňa miestneho pohrebného ústavu a oznámila im, že najvyšší počet kremačných protokolov pochádza z ordinácie tohto praktického lekára. Následne to potvrdila aj doktorka Linda Reynoldsová, ktorú znepokojovalo množstvo úmrtí pacientov doktora Shipmana. Polícia však vtedy ani po upozornení od oboch žien nenašla proti nemu žiadne dôkazy. Neskôr ju obviňovali, že do prípadu zapojila neskúsených policajtov. Tí 17. apríla 1998 vyšetrovanie ukončili. Po tomto verdikte až do zatknutia v októbri stihol Harold Shipman zavraždiť ďalšie tri pacientky.

Odtlačky na testamente

Tentoraz sa kriminalisti rozhodli slová právničky Angely Woodruffo­vej o záhadnej smrti jej mamy dôkladne preveriť. Vyšetrovateľom sa zakrátko podarilo zozbierať závažné dôkazy. V ordinácii našli písací stroj rovnakého typu, na akom bola napísaná posledná vôľa Kathleen Grundyovej. Jej dcéra zároveň potvrdila, že forma, akou bol dokument zoštylizovaný, nezodpovedá precíznemu písomnému vyjadrovaniu jej matky. Nepríjemne ju v závete prekvapila i žiadosť o spopolnenie. No zosnulá si žiadala, aby po smrti bolo jej telo počas pohrebného obradu vystavené. O kremácii nikdy neuvažovala.

Na testamente vyšetrovatelia našli lekárove odtlačky prstov, no chýbali na ňom odtlačky nebohej. Po týchto nezvratných faktoch bolo jasné, že smrť Kathleen Grundyovej nespôsobil vysoký vek, ako sa to polícii snažil nahovoriť Harold Shipman. Ďalšie materiály proti nemu policajti objavili v jeho byte a garáži. Pri prehliadke týchto priestorov natrafili na ampulky s opiátmi a ukradnuté šperky nebohej. Závažnú výpovednú hodnotu mali aj záznamy o pacientoch nájdené v garáži, v ktorých boli podozrivé poznámky súvisiace s ich smrťou. Po predložení kompletného vyšetrovacieho materiálu Harolda Shipmana 7. októbra 1998 zatkli a obvinili z vraždy. V tej chvíli nikto netušil, aké desivé udalosti ešte vyjdú najavo.

Závislosť od drog

V čase procesu, ako aj po ňom si odborníci i laická verejnosť kládli otázku, čo viedlo váženého člena lekárskej komunity k vraždeniu pacientov. Veď dovtedy mal za sebou zdanlivo nepoškvrnenú kariéru lekára. Harold Frederick Shipman sa narodil v anglickom Nottinghame ako druhé z troch detí Very a Harolda Shipmanovcov. Patrili k nižšej vrstve, otec pracoval ako vodič nákladného auta, mama sa starala o domácnosť. S tou ho spájal veľmi blízky vzťah, o to ťažšie niesol, keď o ňu ako sedemnásťročný prišiel. Podľahla rakovine pľúc.

Fred, ako ho volali priatelia, denne videl, že v poslednom štádiu choroby jej od bolesti pomáha morfium, ktoré jej podával lekár. Zároveň tu vidieť súvislosť s neskorším usmrcovaním pacientov. Svoje obete pripravoval o život rovnakým spôsobom. Traumatizujúci zážitok s úmrtím matky ho údajne priviedol k štúdiu medicíny. Lekársku vedu študoval na Leedskej univerzite na severe Anglicka. Po získaní titulu v roku 1970 začal pracovať v starobylom meste Pontefract.

Už na tomto prvom mieste sa prejavil jeho blízky vzťah k drogám. V nemocnici ho niekoľkokrát obvinili zo zneužívania lekárskych prípravkov a po piatich rokoch dostal výpoveď. Súd mu zároveň nariadil protidrogovú liečbu na klinike v Leeds. V tom čase už bol deväť rokov ženatý. S manželkou Primrose sa vzali počas jeho štúdií, pretože vtedy 17-ročná dievčina otehotnela. Okrem prvého potomka prišli na svet ešte ďalšie tri deti. Jeho láska k drogám načas narušila harmonické manželstvo, pretože pozastavila jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru lekára a trvalo niekoľko rokov, kým sa opäť priblížil k profesijnému vrcholu.

VIAC FOTIEK HAROLDA AJ JEHO RODINY NÁJDETE TU

Nakoniec zdolal prekážky a v roku 1977 pokračoval v práci praktického lekára v mestečku Hyde neďaleko Manchestra. Pôsobil tam až do konca 80. rokov a obrat v jeho kariére nastal v roku 1993, keď si otvoril súkromnú ambulanciu. Manželku zamestnal na recepcii. Darilo sa im, onedlho mali v databáze tritisíc adries. Ani manželka, ani nikto z blízkych netušili, že z času na čas v ambulancii alebo aj u seba doma zavraždí pacienta. Medzi chorými bol mimoriadne obľúbený, v prípade potreby vždy ochotne prišiel kedykoľvek i k nim domov. Všetko vyšlo najavo až o päť rokov, po fatálnej chybe s testamentom Kath­leen Grundyovej.

Doktor smrť

Prvotné vyšetrovanie, ktoré sa začalo v júli 1998, odhalilo pätnásť úmrtí pacientov po podaní smrteľnej dávky diamorfínu. Kriminalisti však zistili, že prvú obeť zabil ešte v roku 1975. Mal dvadsaťdeväť rokov a práve prežíval životnú etapu najvyššieho drogového opojenia. To ich prinútilo k ďalšiemu skúmaniu, či okrem pätnástich vrážd nemá na konte ešte viac násilných úmrtí. Bola to veľká policajná operácia, ktorá trvala osemnásť mesiacov, a v rámci nej pracovalo 70 vyšetrovateľov. V tom čase bol Harald Shipman vyše roka za mrežami. Výsledok, ku ktorému sa detektívi dopracovali, má hrôzostrašný rozmer.

RENATE OVERTONOVÚ zavraždil HARALD SHIPMAN vo veku 47 rokov.
RENATE OVERTONOVÚ zavraždil HARALD SHIPMAN vo veku 47 rokov.
Zdroj: Profimedia

Zistili, že v 215 prípadoch podal doktor smrť, ako ho nazvali médiá, smrteľné dávky utišujúcich prostriedkov. Už na prvom pôsobisku po skončení štúdia zavraždil 23 pacientov. O desať rokov ich mal na svedomí päťdesiat. Keď si otvoril vlastnú prax, za dva roky stihol usmrtiť rovnaký počet. Tento zvrátený lekár sa zameriaval najmä na staršie ženy, tvorili 80 percent jeho obetí. Najmladším zabitým však bol muž, mal 41 rokov. Je celkom možné, že v postarších ženách videl paralelu so svojou umierajúcou matkou. Podľa Shipmanových záznamov mu počas jeho skoro 30-ročnej praxe zomrelo celkovo 459 pacientov. Koľko z nich zavraždil, sa spätne nepodarilo zistiť. Oficiálne ich bolo 215, neoficiálne ich má na svedomí 250.

Rok po zatknutí súd uznal Haralda Shipmana za vinného z pätnástich vrážd, ktoré spáchal v rokoch 1995 až 1998. Všetkým obetiam aplikoval opiát diamorfín a sfalšoval ich testament vo svoj prospech. Obohatil sa aj o ich šperky. V garáži Shipmanovcov vyšetrovatelia v roku 1998 našli cennosti za viac ako 10-tisíc libier. V roku 2008 sa polícia na nátlak lekárovej manželky spojila s rodinami obetí a požiadala ich o identifikáciu nájdených klenotov. Tie, ku ktorým sa nikto nehlásil, skončili v aukcii a výťažok získala dobročinná spoločnosť.

VIAC FOTIEK JEHO OBETÍ NÁJDETE TU

Za všetky činy mu súd v januári 2000 vymeral pätnásť po sebe idúcich doživotných trestov a sudca dôrazne trval na tom, aby ho nikdy neprepustili z väzenia. Za ostatné vraždy ho podľa vyšetrovateľov nebolo treba súdiť vzhľadom na už aj tak absurdnú výšku trestu. Súdni pracovníci sa rozhodli, že obžaloba z ďalších násilných úmrtí by mu iba zvýšila publicitu, čo by mohlo skomplikovať spravodlivý priebeh súdnych pojednávaní.

Nahnevaní príbuzní

Harald Shipman počas celého procesu vinu popieral a dôkazy proti sebe napádal. K činom sa nevyjadroval, nedal žiadne vyhlásenie. Jeho obhajca žiadal, aby sa vražda poslednej obete Kathleen Grundyovej, kde mal jasný motív, odčlenila od predchádzajúcich štrnástich, kde mu motív nedokázali. Súd na takúto žiadosť nepristúpil. Manželka Primrose Shipmanová po celý čas súdneho procesu rovnako tvrdila, že jej muž je nevinný. Nechcela pripustiť, že pacientov zabil.

Harald Shipman strávil vo väzení štyri roky. Deň pred svojimi 58. narodeninami spáchal samovraždu. Obesil sa na plachte, ktorú si pripevnil na okenné mreže. Tlač jeho smrť okomentovala rôzne. Bulvárne médiá dávali otvorene najavo radosť, napríklad denník The Sun dal na prvú stranu titulok Ship Ship hurray! Seriózne denníky ho nazvali zbabelcom a väzenskú službu obvinili z nezodpovednosti, pretože nezabránila jeho samovražde. Aj mnohí pozostalí obetí sa cítili podvedení, lebo lekárova smrť znamenala, že sa už nikdy neprizná k spáchaným činom a oni sa nedozvedia motív vrážd.

Lekárova manželka PRIMROSE SHIPMANOVÁ verila v nevinu svojho muža.
Lekárova manželka PRIMROSE SHIPMANOVÁ verila v nevinu svojho muža.
Zdroj: Profimedia

Ani príčina jeho samovraždy nie je jasná, hoci pred probačným pracovníkom priznal, že uvažuje o dobrovoľnom odchode zo sveta. Dôvodom, prečo si zobral život, bolo podľa niektorých zainteresovaných to, že ak zomrie pred dovŕšením 60 rokov, jeho dostane manželka doživotnú rentu. On na ňu po odsúdení nárok stratil. Vo väzení Shipmanovi odporúčali, aby navštevoval motivačný kurz, ktorý mu pomôže priznať vinu. Odmietol ho a stratil niektoré výhody, napríklad niekoľko mesiacov nemohol telefonovať manželke. Telefonáty mu povolili týždeň pred smrťou. Podľa lekárovho spoluväzňa o jeho nevine začala pochybovať i jeho manželka. Poslala mu list, v ktorom ho žiadala, aby povedal celú pravdu, nech je akákoľvek. Odpovede sa už nedočkala.

Harold Shipman je jediný príslušník lekárskej profesie, ktorého britský súd poslal za mreže za vraždy pacientov. Patrí mu i nelichotivé prvenstvo: je sériový vrah s najvyšším počtom obetí na svete. K príbehu Harolda Shipmana sa verejnosť vracala aj po jeho smrti. V roku 2009 sa napríklad dostali do aukcie jeho listy z väzenia. Na nátlak príbuzných i médií ich nakoniec z predaja stiahli. Nezabudlo sa ani na doktorove obete. V mestečku Hyde stojí z úcty k nim pamätník nazvaný Záhrada pokoja.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU SI POZRITE TU