Jednorožce

Jednorožce sú jedným z najznámejších mýtických zvierat - každé dvojročné dieťa pozná magické kone s rohom. Vyskytujú sa v rôznych príbehoch už štyritisíc v rôznych častiach Európy a Ázie. Jeden z prvých príbehov pochádza od gréckeho historika Ctesiasa, ktorý písal o jednorožcoch ako o zvieratách pochádzajúcich z východnej Európy a Blízkeho východu. Možno teda skutočné jednorožce existovali. Elasmotherium bol staroveký rod nosorožca, ktorého najpozoruhodnejším rysom bola zvlnená srsť a dlhý roh vyčnievajúci priamo z čela. V porovnaní s modernými nosorožcami mal dlhšie nohy a zuby viac ako kôň. Raní ľudia, ktorí našli jeho kostru si oprávnene mysleli, že ide o pozostatky rohatého koňa, jednorožca.

Hydra

Hady a príbuzné plazy, ako jašterice a korytnačky, sa niekedy rodia so stavom známym ako polycefália – teda s viac ako jednou hlavou. Tento jav je bežnejší u hadov a najrozšírenejší v teplejších prostrediach, ako je napríklad stredomorské podnebie Grécka. Ak staroveký Grék našiel jedného z týchto viachlavých hadov, potreboval len trochu fantázie, aby zo zvláštneho plaza vytvoril desivú Hydru.

Sirény a morské panny

Ľudia v stredoveku nesprávne interpretovali to, čomu nerozumeli. Ale predstavte si ako zle na tom boli ľudia po mesiacoch na mori – hladní, smädní a obzvlášť hladní po opačnom pohlaví. To je jeden z dôvodov, prečo existujú moderné mýty o morskej panne. Lamantíny, dugongy, tulene a morské levy majú veľkosť človeka a všetky majú veľký, široký bočný chvost. Pozorovanie jedného ako zostupuje do vody so zdvihnutým chvostom je ľahké nesprávne interpretovať. Je obzvlášť zaujímavé, že morské panny, napriek tomu, že sú polovičnou rybou, vždy zobrazujú s rovnakým bočným chvostom, ktorý majú len vodné cicavce.

Chupacabra

Chupacabra z mexického folklóru známy lovec kôz, je pomerne jedinečná v tom, že jej mŕtve telá sa opakovane objavujú. Na rozdiel od lochnesskej príšery teda majú vedci pravidelný materiál na štúdium a nevyhnutné odhalenie pravdy. To je dôvod, prečo je pôvod chupacabry do značnej miery vysvetlený – ide o kojota so svrabom. Takmer každé telo bolo rovnaké – išlo o kojota s ťažkou reakciou na roztoča Sarcoptes scabiei, ktorý je bežný a relatívne neohrozujúci ľudí, ale zriedkavý a nebezpečný pre kojotov. Roztoče spôsobujú prašivinu v dôsledku čoho chlpy zvieraťa vypadávajú, koža sa scvrkne a choroba oslabuje zviera únavou a bolesťou a núti ho hľadať ľahšiu korisť, čo často znamená dobytok a kozy.

Kyklopovia

Kyklopovia sú jednými z najznámejších tvorov gréckej mytológie. Sú to obri so zvláštnou (a evolučne nezmyselnou) črtou – majú len jedno veľké centrálne oko. Hoci žiadne živé zviera v čase staroveku pravdepodobne neinšpirovalo kyklopy, jeden mŕtvy tvor pravdepodobne áno. Mamuty a mastodonty, vyhynutí príbuzní slonov. Hoci si myslíme, že išlo najmä o obyvateľov zamrznutého severu, rôzne druhy obývali takmer celý svet, vrátane najjužnejších oblastí. A hoci vieme, že mali dve oči po stranách hlavy, čo je spoločné pre bylinožravce, ich lebky majú jednu veľkú centrálnu dieru v strede prednej časti. Takže ktokoľvek by to videl, okrem moderných biológov, by predpokladal, že išlo o očnú jamku. Staroveké národy bez znalosti paleontológie preto usúdili, že to bol obrovský a silný humanoid.

Upíri a vlkolaci

Upíri majú množstvo rôznych schopností, prirodzených aj zdanlivo nadprirodzených. Zdá sa, že je ťažké nájsť im pôvod v skutočných bytostiach a javoch, ale za väčšinu nadprirodzených schopností mohla stredoveká európska nevedomosť. Nemŕtvi? Krvavé škvrny na vnútornom veku exhumovaných rakiev vysvetľuje predčasné pochovanie ľudí. Tesáky? Rozklad tela spôsobí ústup ďasien, preto zuby viac vyčnievajú. A averzia k slnečnému žiareniu? Existujú desiatky porúch, ktoré majú tento príznak, ako lupus, albinizmus, fotofóbia a dokonca aj otras mozgu. Hyperaktivita, hypersexualita a spojenie s vlkmi a netopiermi? Besnota spôsobená kliešťami. A besnota je teóriou aj pre zvieracie správanie vlkolakov a mala pochádzať z uhryznutia vlkom.

Ďalším vysvetlením je porfýria, pretože často vedie k agresii, averzii k svetlu a dokonca k vzniku ustupujúcich ďasien a začervenaných zubov - ktoré môžu vyzerať ako tesáky. Potom je tu stav známy ako syndróm vlkolakov, hypertrichóza, ktorá spôsobuje, že chlpy pokrývajú väčšinu tela človeka.