Únos Elizabeth Smartovej

5. júna 2002 Brian David Mitchell a Wanda Barzeeová uniesli 14-ročnú Elizabeth Smartovú z jej domu, keď spala. Mitchell a Barzeeová verili, že Mitchell bol anjel, ktorý prišiel na Zem bojovať s antikristom. Aby to dokázal, potreboval panenské nevesty – a Elizabeth mala byť prvou z mnohých. Dievča v zajatí opakovane znásilňovali, nechávali hladovať a dostala nové meno – Esther. A to všetko sa dialo v mene Božom; Mitchell sa premenoval na Immanuela, nosil rúcho a nechal si narásť dlhú bradu, aby vyzeral ako Ježiš Kristus. Našťastie Elizabeth sa podarilo zachrániť 13. marca 2003. Mitchella vo väzbe vyšetrili, aby zistili jeho mentálnu schopnosť postaviť sa pred súd. Hoci podľa posudku nebol, súd ho neakceptoval a Mitchella odsúdil na dve doživotia, Barzeeovú na na 15 rokov, ale odsedela si iba deväť.

Bernard z Clairvaux

Svätý Bernard (1090 – 1153) nebol fanatik, no kázaním o potrebe druhej križiackej výpravy pomohol rozpútať vlnu masakrov. Prvá krížová výprava (1096 – 1099) pomohla vytvoriť vo Svätej zemi kresťanské štáty. V 40. rokoch 12. storočia však seldžuckí Turci prenikali na kresťanské územie, preto v roku 1144 pápež Eugen III. vyzval na druhú križiacku výpravu a požiadal o pomoc Bernarda z Clairvaux. Bernard bol mocný kazateľ, ktorý sa vydal na „turné“ po Francúzsku a Nemecku. Pápež križiakom ako odmenu prisľúbil, že dosiahnu milosť a Boh im odpustí všetky predchádzajúce hriechy. Bernardovo posolstvo bolo veľmi úspešné, muži vyhladili celé dediny, niektorí križiaci dokonca masakrovali európskych Židov, aby sa v bojovom umení zdokonalili. Druhá križiacka výprava však dosiahla len málo, okrem smrti nevinných dedinčanov vo Svätej zemi. Bernarda však krátko po jeho smrti vyhlásili za Svätého.

Deanna LaJune Laneyová

Susedia v New Chapel Hill v Texase si mysleli, že päťčlenná rodina Laneyovcov je stabilná a milujúca. Deanna a jej manžel mali troch chlapcov – osemročného Joshuu, šesťročného Luka a Aarona, ktorý mal v máji 2003 len 14 mesiacov. Raz v noci, keď manžel spal, Deanna rozbila hlavu dvom najstarším chlapcom kameňom a zabila ich, potom pokojne zavolala na číslo 911 a priznala sa. Keď prišla polícia, našli Aarona ťažko zraneného v postieľke. Deanne nebola v dome, ale stále hovorila cez telefón. Polícia ju našla v neďalekých lesoch, šaty mala od krvi. Rok predtým žena povedala členom svojej cirkvi, že Boh jej povedal, že svet sa blíži ku koncu a mala by urobiť poriadok vo svojom dome. Tvrdila, že to Boh jej povedal, čo má robiť. Odborníci na duševné zdravie sa zhodli, že Deanna trpela psychotickými bludmi, keď zabila svoje deti. Súd ju uznal nevinnou z dôvodu nepríčetnosti a nariadil pobyt v štátnej nemocnici v Kerrville. Aaron, hoci vážne zranený, útok prežil.

LeRoya Mooreová

Medzi prípadom Leroye a Deanny sú podobnosti, obidve zabili svoje deti. Hlavný rozdiel je v tom, že súd uznal LeRoyu vinnou z vrážd a odsúdil ju na 60 rokov väzenia za každú z nich. Pitvy ukázali, že šesťročná Aleisha a sedemročný Daaron zomreli na intoxikáciu antihistaminikami. LeRoya však povedala iný príbeh. Tvrdila, že Boh jej povedal, že musí zabiť deti a vraj sa utopili, keď sa ich pokúšala pokrstiť. Pred príchodom polície zostala pri telách tri dni. Tvrdila, že deti „zachránila“. Jej právnici sa pokúsili použiť ako poľahčujúcu okolnosť šialenstvo, čo podporil aj psychiater z univerzity Yale, ktorú určil diagnózu schizoafektívna porucha. Súd to však zamietol.

Travis Reinking

V apríli 2015 vošiel 29-ročný Travis Reinking doWaffle House v Tennessee s zbraňou AR-15 a zabil štyroch ľudí. Utiekol a skrýval sa v lese, kým ho polícia o dva dni nevystopovala. Muž veril, že jeho obete boli vládni agenti a Boh mu prikázal, aby ich zabil. Podľa lekárskeho posudku trpel ťažkou schizofréniou, takže ho nemali súdiť, no neskôr súd názor zmenil a uznal Travisa vinným zo štyroch vrážd prvého stupňa.

Abrahám

Príbeh o Abrahámovi a jeho synovi Izákovi patrí medzi známejšie biblické príbehy. Možno i preto, že sa vymyká jasnému výkladu. Kniha Genezis hovorí, že Boh požehnal Abraháma a jeho manželku Sáru synom, keď mal Abrahám 100 rokov. Neskôr Boh prikázal Abrahámovi, aby išiel s Izákom do krajiny Moria. Tam vystúpili na kopec, postavili oltár a Abrahám mal syna obetovať. Izák netušil, že sa to stane, nikto sa Sáry nepýtal na názor. Keď sa dvojica dostala na určené miesto a Abrahám postavil oltár, Izák sa opýtal otca, kde je obetné zviera. Zdá sa, že nekládol žiadny odpor, keď ho Abrahám zviazal, keď sa však chystal vraziť do neho nôž, Pánov anjel mu povedal, aby prestal, a namiesto neho poskytol ako obetu barana. Kresťania, židia a moslimovia stále diskutujú, čo príbeh znamená. Išlo iba o skúšku poslušnosti? Ak áno, prečo?