Félicien sa narodil v belgickom Namure v roku 1833 do rodiny bohatého obchodníka s bavlnou. Najprv mal domáceho učiteľa, neskôr ho otec poslal na jezuitské gymnázium. Mladíkovi sa však nepáčilo prílišné zameranie na katolicizmus a tak zo školy ako 16-ročný odišiel. Rýchlo sa však uplatnil ako ilustrátor a karikaturista. Žarty si robil zo všetkého, jeho satire neunikla ani vláda a cirkev.

Už v devätnástich sa oženil a s manželkou mali dve deti, ktoré však ešte v mladosti zomreli. Neskôr ho žena opustila a Félicien sa odsťahoval do Paríža. Očarený Mestom svetiel preorientoval aj svoju tvorbu a práve vo francúzskej metropole začal maľovať obrazy, ktoré mu vyslúžili nelichotivé prezývky. Stretnutie s básnikom Charlesom Baudelairom jeho postoje ešte vyhrotilo. Ilustroval Baudelairovu básnickú zbierku Kvety zla, ktorá obsahuje niektoré z Ropsových najprovokatívnejších diel.

Félicien mal strach zo žien, zaujímavé však je, že v manželstve bol roky šťastný a keď ho manželka opustila, žil s dvomi sestrami súčasne. Ženám sa venoval aj vo svojich dielach a jeho protikatolícke zmýšľanie sa odrazilo napríklad aj v prevedení klasickej barokovej sochy s názvom Extáza svätej Terezy na papier. Anjela Rops nezobrazil a Tereza nemá v tele kopiju, ale niečo celkom iné. Kresba je však mimoriadne vulgárna a preto ju tu nenájdete. Ostatné, takmer rovnako provokatívne, si môžete pozrieť v našej galérii.