Siedma obeť (The Seventh Victim, 1943)

Najstarší film na zozname nepochybne predbehol svoju dobu. Zobrazuje mladú ženu menom Mary (Kim Hunterová), ktorá hľadá nezvestnú sestru Jaqueline (Jean Brooksová) v New Yorku. Mary získa pomoc doktora Louisa Judda (Tom Conway) a čoskoro odhalí záhadnú a zlovestnú skupinu satanistov, ktorí môžu stáť za zmiznutím jej sestry. Film mal spočiatku problémy naplniť kiná a dostával zmiešané recenzie. Napriek tomu sa stal kultovou klasikou, ktorej tupý príbeh len pridáva na príťažlivosti. Odporúčame najmä sprchovú scénu, ktorú by s hrdosťou nakrútil aj Hitchcock.

Vstupenka do neba (Ticket to Heaven, 1981)

Film vznikol na základe knihy literatúry faktu od Johna Freeda o skúsenostiach jeho a jeho priateľa s kultom a je ďalším, ktorý sa rozhodol pre realistickejší prístup k téme. Výsledok je rovnako desivý ako akýkoľvek horor. Film rozpráva príbeh 20-ročného učiteľa menom David (Nick Mancuso), ktorému „vymyl mozog“ kult, ktorý využíva nedostatok spánku a hladovanie. Davidova jediná nádej spočíva v rodine a priateľoch, ktorí ho plánujú zachrániť a deprogramovať.

Rosemaryno dieťa (Rosemary's Baby, 1968)

Keď sa mladá a bojazlivá katolíčka menom Rosemary Woodhouseová (Mia Farrowová) nasťahuje s manželom Guyom (John Cassavetes) do starej newyorskej budovy, onedlho sa spriatelia s novými, prívetivými a výstrednými susedmi. Keď Rosemary otehotnie, začne vnímať náznaky zvláštneho sprisahania proti nej, ktoré si jej manžel buď nevšíma, alebo sa na ňom zúčastňuje. Po uvedení film získal uznanie kritikov a herečka vo vedľajšej úlohe Ruth Gordonová získala Zlatý glóbus a cenu Akadémie.

Rituál (The Wicker Man, 1973)

Film rozpráva príbeh o hlboko nábožensky založenom a konzervatívnom policajnom seržantovi Neilovi Howie (Edward Woodward), ktorý mieri na vzdialený škótsky ostrov a hľadá nezvestné dievča. Nanešťastie sa čoskoro ocitne v rozpore s miestnym obyvateľstvom, ktoré žije pohanským životným štýlom, ktorý zdanlivo diktuje majiteľ ostrova Lord Summerisle (Christopher Lee). Howie začína veriť, že dievča zavraždili v rámci nejakého rituálu a s blížiacim sa 1. májom sa snaží odhaliť pravdu skôr, ako si ostrovania vyberú ďalšiu obeť.