MENU
Menu
Boeing 727-223

FaktyX FAKTY X: Zmizlo bez stopy: Kto ukradol Boeing priamo z letiska?

25. mája 2003 vzlietlo z letiska Quatro de Fevereiro v africkej Angole lietadlo Boeing 727. Nič nezvyčajné, poviete si. Lenže stroju nik nedal povolenie na vzlet, nemalo na palube pilota a dodnes po ňom niet ani stopy, a to aj navzdory intenzívnemu pátraniu. Kam sa mohlo podieť?

Dodnes ide o jednu z najväčších záhad v dejinách letectva. Lietadlo prevádzkovali angolské aerolínie TAAG, ale už viac než rok nebolo vo vzduchu. TAAG sa za ten čas stihli masívne zadlžiť a stroj mala spoločnosť predať inej firme, pričom peniaze by použila na vyplatenie dlhu. V čase, keď Boeing zmizol ho práve prestriekavali, z interiéru zmizli všetky sedadlá pre pasažierov a nahradila ich nádrž na prepravu nafty.

Krátko predtým, než stroj zmizol, videli svedkovia na jeho palubu nastupovať mechanika Benjamina Padilla. TAAG ho najala, aby lietadlo uviedol do schopného stavu. S Padillom bol aj jeho pomocník John Mutantu. Obaja boli vyučení leteckí mechanici, ale ani jeden nevedel pilotovať lietadlo.

Avšak už krátko potom, ako muži vyšli po schodíkoch do kabíny, začalo lietadlo rolovať po dráhe. Leteckí dispečeri na nič také nedali povolenie, ale na ich výzvy nik na palube nereagoval. Ktokoľvek Boeing riadil, vypol navigačné svetlá i stopovacie zariadenie. Očividne nemal skúsenosti s pilotovaním, vzletový manéver opísali dispečeri ako chaotický.

To by naznačovalo, že pilotom bol Benjamin Padilla, takýto scenár má ale jeden háčik. Boeing sa najlepšie pilotuje trojčlennému tímu a všetci traja musia prejsť výcvikom. V operačnom manuáli tohto lietadla sa síce píše, že v núdzových prípadoch môžu pilotovať aj dve osoby, väčšina skúsených pilotov tvrdí, že to je nemožné.

Vyšetrovatelia teda dospeli k záveru, že v lietadle musela byť aj tretia osoba. Absolútne však netušili, o koho by mohlo ísť, kedy sa do stroja dostal a ako sa jej to podarilo.

Záhadou je aj príčina krádeže. FBI aj CIA, ktoré pomáhali s vyšetrovaním, sa spočiatku obávali, že lietadlo využije nejaká teroristická organizácia pri ďalšom útoku. Predsa len, od pádu mrakodrapov WTC neuplynuli ani dva roky, išlo o čerstvú ranu. Avšak ani po niekoľkých mesiacoch sa Boeing nepodarilo vypátrať. Zistilo sa iba toľko, že Boeing opustil africký kontinent a letel cez Atlantik.

Teroristický motív napokon vyšetrovatelia zavrhli. Ďalším variantom bol pre nich poisťovací podvod. TAAG bola v dlhoch a na „ukradnutom“ lietadle mohla zinkasovať slušnú sumu. To by však nevysvetľovalo zmiznutie Padilla a Mutantu. Po oboch mužoch akoby sa zľahla zem. Objavili sa síce správy, že ich videli v Guiney, ale tieto informácie sa nepotvrdili.

Osud Boeingu i jeho pilotov je dodnes neznámy.