MENU
Menu
Holič.

FaktyX FAKTY X: Záhadný Holič z Mississippi: Obete nezabíjal, ale bral im vlasy

Sérioví vrahovia si často brávajú zo svojich obetí suveníry. Tajomný holič z Mississippi však bol iný. Vkrádal sa do domovov nič netušiacich spiacich ľudí a kradol im vlasy. Nikdy však nikoho nezabil a jeho identitu sa nepodarilo objasniť.

Začiatkom druhej svetovej vojny sa z malého rybárskeho mestečka Pascagoul stalo vďaka lodeniciam prosperujúce mesto a počet obyvateľov vzrástol z päťtisíc na 15-tisíc. Každý očakával, že vzrastie nielen objem obchodu, ale aj počet zločinov. Nik ale nerátal s tým, že sa do Pascagoul vkradne aj človek, kvôli ktorému nebudú bežní ľudia spávať.

 Začalo sa to v piatok 5. júna 1942. Mary Evelyn Briggsová a Edna Marie Hydelová sa zobudili na to, ako sa z okna ich izby oknom vykráda neznáma postava. Dievčatá neboli nijako ranené, ale každému chýbal prameň vlasov. Briggsová neskôr človeka opísala ako nízkeho, pribratého a v bielej košeli.

Holič opäť zaútočil v pondelok v dome Peattiovcov. Vyrezal dieru do okna, vkradol sa do spálne šesťročnej Carol a jej sestry. Vzal si prameň vlasov, ale nechtiac po sebe zanechal stopu: pieskový odtlačok chodidla pri okne.

V piatok sa podobný incident zopakoval v dome Heidelbergovcov. Holič si znovu vyrezal dieru do okna, ale tentokrát nechcel vlasy. Miesto toho napadol manželský pár železnou tyčou, žene vyrazil predné zuby a oboch zbil do bezvedomia. Všetko sa udialo tak rýchlo, že manželia nedokázali útočníka popísať.

Policajti nasadili na prípad šiestich mužov so stopovacími psami. Tí sledovali pachovú stopu podľa a našli v lese neďaleko Heidelbergovcov krvou nasiaknuté rukavice, ale to bolo všetko. Vyšetrovatelia sa domnievali, že útočník použil k úteku z miesta činu bicykel, ale ostali len pri domnienkach.

Posledný útok prišiel v nedeľu, keď Holič odstrihol vlasy R. R. Taylorovej. Tá neskôr uviedla, že sa prebrala na omračujúci smrad, ale potom omdlela. Keď sa znovu prebudila, zvracala. Policajti predpokladali, že Holič použil chloroformom nasiaknutú handru, aby omráčil ženu a mohol je odstrihnúť vlasy.

Nasledujúce dva mesiace žili obyvatelia Pascagoulu v strachu z nebezpečného a evidentne aj narušeného muža. K žiadnym ďalším útokom už ale nedošlo. Zrazu polícia oznámila, že sa jej podarilo Holiča dolapiť. Mal ním byť 57-ročný chemik William Dolan, ktorý sa súdil s Heidelbergovým otcom. Jeho  útok na Heidelbergovcov mal byť aktom pomsty. V jeho dome sa tiež našlo viacero ľudských vlasov, jeden prameň mal patriť Carol Peattiovej.

Dolan ale trval na svojej nevine. Napriek tomu ho sudca odsúdil na desať rokov za mrežami za pokus o vraždu. Obvinenia z neoprávneného vstupu do cudzích domácností a kradnutia vlasov však nikdy neprišli. Verejnosť bola presvedčená, že Dolan síce napadol Heidelbergovcov, ale vtedy nedošlo ku krádeži vlasov. Zvyšné tri prípady vlámania tak mali mať iného páchateľa.

O šesť rokov neskôr guvernér Mississippi preveril prípad a poslal Dolana na detektor lži. Muž testom prešiel a prepustili ho z väzenia. Dnes sa predpokladá, že policajti do jeho domu nastražili vlasy obetí, aby mohli prehlásiť, že chytili Holiča. Skutočnú identitu tohto človeka sa ale nikdy nepodarilo odhaliť.