Lavička šepotu – Alameda Park, Španielsko

Keď raz pôjdete do španielskeho Santiaga de Compostela, určite navštívte park Alameda. Naskytne sa vám v ňom nádherný pohľad na idylické záhrady, ohromujúce stupňovité schody a pôsobivé historické sochy. Narazíte tu však aj na niečo na prvý pohľad všedné - nevinne vyzerajúcu kamennú lavicu. Táto skromná lavica má názov „banco acústico“, čo znamená akustická lavica. Keď si sadnete na jeden jej koniec, položíte hlavu na zadnú časť a niečo zašepkáte, zvuk hlasu sa presunie na druhý koniec lavice. A nielen to, bude ho počuť zreteľnejšie a hlasnejšie, než znel pôvodne. Lavičku postavili v parku v roku 1916 a ľudia rýchlo objavili jej jedinečné akustické vlastnosti. Počas frankovej diktatúry bola obľúbeným miestom romantických stretnutí, pretože mladé nezosobášené páry mali zakázané dotýkať sa alebo dokonca rozprávať na verejnosti.

Stred vesmíru – Tulsa, USA

Miesto prezývané Stred vesmíru sa nachádza v Oklahome, v centre mesta Tulsa. Tvorí ho betónový kruh uprostred ďalšieho kruhu z mačacích hláv. Keď vstúpite do najmenšieho kruhu a niečo poviete, stane sa niečo naozaj čudné. Akoby na hranici kruhu bola neviditeľná bariéra, ktorá zvukové vlny naruší a vy budete počuť svoju ozvenu. Človek mimo kruhu vás bude počuť veľmi rozmazane a nezreteľne a keď mu poviete, že počujete ozvenu samého seba, bude si myslieť, že ste zošaleli. Rovnako, ak rozpráva človek mimo kruhu na človeka v ňom, ten vnútri ho takmer nepočuje. Svoj hlas ľudia opísali ako kovový, zvláštny či vŕzgajúci. Anomália zatiaľ nemá oficiálne vysvetlenie, no existujú dve teórie. Podľa prvej ide o miesto, kde sa víria všetky kozmické energie. Tá relevantnejšia teória tvrdí, že okolo daného miesta sú všetky budovy a predmety, od ktorých sa zvukové vlny môžu odrážať, takmer rovnako ďaleko. Keď sa zvuk vracia späť ku kruhu, človek v strede počuje zvuk silnejší ako znel pôvodný.

Záhadné miesto pri jazere George, USA

Lake George v New Yorku je miestom zvukovej anomálie, ktorá sa vzpiera zákonom akustiky. Vedľa jazera je malé kruhové námestie, pričom jeho stredom prechádzajú kovové koľajničky, ktoré sa v jeho strede krížia a vytvárajú písmeno X. A práve tu môžete byť svedkami tajomného prírodného fenoménu. Ak stojíte priamo na písmene X oproti jazeru, všetko, čo zakričíte sa k vám vráti akoby z inej dimenzie. Má to však háčik – počujete to iba vy a len na tomto presnom mieste, takže ľudia stojaci okolo vás nepočujú nič! Objavilo sa mnoho teórií, ako k tomuto akustickému zázraku dochádza. Niektorí vravia, že zvuky sa odrážajú od neďalekej polkruhovej kamennej steny, zatiaľ čo iní tvrdia, že to súvisí s polohou hôr a jazera.

Most ozvien, USA

Echo Bridge je vznešený architektonický zázrak, ktorý sa môže pochváliť úžasnými akustickými vlastnosťami. Most postavili v roku 1877 a pôvodne bol súčasťou akvaduktu. Dnes je miestom, z ktorého si môžete vychutnať nádherné výhľady, ako aj zábavu, vďaka zvukovým efektom. Stavitelia totiž postavili špeciálny výklenok pre zvedavých návštevníkov, ktorí si môžu vyskúšať spomínané zvukové efekty. Nachádza sa v spodnej časti schodov pod mostom. Zvukovým efektom je obrovská ozvena, ktorá vracia približne 15 dozvukov vášho hlasu, pričom hlasný a ostrý zvuk sa môže vrátiť až 25-krát! K veľkolepej ozvene dochádza preto, lebo zvuk sa odráža horizontálne medzi oblúkom a vodou. Iná teória však hovorí, že ozvenu vyvoláva samotný oblúkový tvar mosta.

Thurgolandský tunel – Anglicko

V malej anglickej dedinke Thurgoland je železničný tunel s neuveriteľnou akustickou anomáliou. Ak vstúpite do tunela a tlieskate rukami, budete počuť rytmický dozvuk, ktorý trvá približne 20 sekúnd. Efekt vzniká v dôsledku hladkého betónového obloženia tunela v súčinnosti s prierezom v tvare podkovy a jedinečnou krivkou polomeru 1 219 metrov. Ak ste železničným nadšencom, tunel stojí za návštevu nielen pre pôsobivú architektúru a historickú hodnotu, ale aj kvôli tomuto akustickému fenoménu.

Bambusový les Sagano, Japonsko

Bambusový les Sagano, ktorý rastie na okraji Kjóta, je niekdajším pokojným prírodným miestom, ktoré je dnes plné turistov kvôli úchvatnej scenérii a neuveriteľným zvukom, v rámci ktorých môžete počuť upokojujúci šuchot, vŕzganie, klopkanie a kolísanie. Spomínané zvuky sú výsledkom vetra, ktorý sa opiera do vysokých stoniek bambusov. Sú také úžasné, že japonské ministerstvo životného prostredia z nich urobilo jednu zo 100 zvukových scén Japonska. Ak sa vám podarí prísť v čase, keď je les relatívne prázdny, kombinácia vizuálnej krásy a sluchového pokoja je naozaj jedinečná.