Henry Howard Holmes sa narodil 16. mája 1861 v americkom New Hampshire a mal pomerne obyčajné detstvo. Po maturite sa zamestnal ako účtovník, ako 21-ročný nastúpil na vysokú školu a vyštudoval medicínu. A zrejme počas prvej pitvy sa v ňom prebudili hrôzostrašné chúťky. Už počas štúdia z pitevne kradol mŕtvoly, aranžoval ich tak, aby vyzerali, že zomreli pri nehode, a potom sa snažil od poisťovne vymámiť peniaze. Príležitostné podvody však boli ničím oproti tomu, do čoho sa pustil neskôr.

V roku 1886 sa presťahoval do Chicaga a začal pracovať v lekárni. Bol dobrým zamestnancom a keď majiteľ lekárne zomrel, Holmes kúpil obchod od vdovy. Následne sa mu podarilo kúpiť pozemok naproti lekárni a získať pôžičku na výstavbu trojposchodového hotela. Nie však obyčajného. Holmes mal šialený plán: chcel hostí vraždiť a ich orgány predávať na čiernom trhu.

Na prvom poschodí bolo niekoľko obchodov, zvyšné dve pozostávali z apartmánov. Niektoré boli odhlučnené a s prívodom plynu, aby mohol Holmes svoje obete bezpracne zabíjať. Keď si chcel „užiť“, nechával ich vyhladovať. Pri rekonštrukcií hotela najal a prepustil viacero stavebných firiem, aby sa nik nedovtípil, o čo mu vlastne ide. Dom bol plný pascí, schodísk, ktoré nikam neviedli, priezorov, za ktorými sa mohol Holmes skrývať a pozorovať svoje obete, ale aj šácht, ktoré viedli do podzemia.

Tam mal majiteľ „hotela“ nádrže s kyselinou, vápno a krematórium, aby sa vedel ľahko zbaviť obetí.

Keď niekoho zabil, spustil ho dolu šachtou. Následne telo rozrezal, vybral potrebné orgány a kosti a predal ich. Zvyšok tela buď rozpustil, alebo spálil.

To všetko sa mu darilo od mája do októbra 1893. Vtedy v Chicagu skončila svetová výstava a počet hostí veľmi poklesol. Holmes sa teda opäť zameral na poisťovacie podvody. Spriahol sa s Benjaminom Pitezelom a dohodli sa, že Pitezel uzavrie životnú poistku na desaťtisíc dolárov. Potom mal nafingovať smrť a jeho žena by dostala peniaze, ktoré by si rozdelili.

Miesto toho Holmes kumpána naozaj zabil a presvedčil jeho manželku, že je stále nažive. Neskôr ju zmanipuloval do takej miery, že mu zverila do opatery tri z piatich detí, ktoré Holmes tiež zabil.

Jeho koniec prišiel až v roku 1894, keď ho zatkli za krádež koňa. Následne ho polícia začala vyšetrovať a prehľadala aj jeho dom, ktorému novinári začali hovoriť „vražedný hrad“. Holmes sa priznal k 27 vraždám, ale predpokladá sa, že ich bolo viac. 7. mája 1896 ho obesili a jeho dom zbúrali v roku 1938.