Gacy sa narodil v roku 1942 v Chicagu a podľa tých, čo ho poznali, bol očarujúci a zábavný. Niet divu, že dokázal mladých chlapcov lákať k sebe domov, kde ich kruto vraždil. Základy jeho vražednej povahy vznikli niekedy v detstve. Gacyho otec bol opilec, ktorý mlátil chlapca i jeho dve sestry a matku. John navštevoval viacero stredných škôl, ale nikdy nezmaturoval. Nielen kvôli atmosfére v domácnosti. Gacy bol totiž homosexuál a 50. roky v USA sa niesli v konzervatívnom duchu. Priznať sa k inej sexuálnej orientácii bolo mimoriadne náročné a Gacy to nedokázal. Potláčanie sexuality uňho viedlo k poruchám sústredenia, ale hlúpy nebol. Mal nadpriemerné IQ.

V tom čase sa však dalo študovať na vysokej škole aj bez maturity, ak mal človek talent. Gacymu sa tak podarilo získať titul na obchodnej vysokej škole v Chicagu, k čomu mu dopomohla najmä jeho výrečnosť. Následne sa zamestnal v obuvníckej firme a stretol Marlynn Myersovú, s ktorou sa napriek svojej orientácii oženil.

Zo Chicaga sa presťahovali do Marlynninej rodnej Iowy a Gacy sa stal prevádzkarom svokrovej reštaurácie. Založili si rodinu, ale netrvalo dlho a Johnova násilnícka povaha sa začala drať na povrch. V roku 1968 ho odsúdili za sexuálne zneužívanie jedného zo svojich zamestnancov, avšak odsedel si len 18 mesiacov. Marlynn sa s ním medzitým rozviedla a Gacy sa vrátil do Chicaga, kde rozbehol vlastnú stavebnú firmu. Angažoval sa aj v Demokratickej strane a prispieval na charitu. Navyše organizoval extravagantné záhradné oslavy, počas ktorých sa obliekal do kostýmu klauna a zabával deti z okolia. Susedia ho mali mimoriadne radi.

2. januára 1972 zavraždil Gacy prvú obeť. Na autobusovej stanici Greyhound v Chicagu stretol 15-ročného Timothyho McCoya. Ukázal mu mesto a následne mu ponúkol miesto na prespanie s tým, že nasledujúci deň chlapca odvezie na stanicu, aby stihol autobus do ďalšieho mesta.

Noc prebehla bez problémov a ráno sa chcel McCoy odmeniť hostiteľovi tým, že mu pripraví raňajky. Uvaril vajcia, nakrájal slaninu a niesol raňajky Gacymu do spálne. Gacy sa zobudil, keď chlapec vošiel do spálne, a zbadal ho s nožom v ruke. Okamžite mu ho vytrhol a tresol mu hlavu o stenu. Timothy spadol na zem a dostal kopanec do rebier. Gacy ho následne dvakrát bodol do hrudníka a zabil ho. Na súde neskôr tvrdil, že počas vraždy dosiahol orgazmus. Telo zakopal pod podlahou domu, rovnako ako ďalších 28 z celkového počtu 33 obetí. Len Timothy však zomrel rýchlo a na následky bodných rán. Ostatných chlapcov Gacy kruto mučil a znásilňoval predtým, než ich zaškrtil.

Pol roka po prvej vražde sa oženil s Carole Hoffovou. Až v roku 1975 jej ale povedal, že je bisexuál a už s ňou nebude ďalej spávať. Carole neskôr na súde uviedla, že Gacy sa často vracal domov v skorých ranných hodinách a vodil do garáže chlapcov. Našla aj jeho zbierku homosexuálnej pornografie a v roku 1976 zbalila seba aj dve dcéry z predchádzajúceho manželstva a od Gacyho odišla. Nasledoval rozvod.

Počas nasledujúcich dvoch rokov zabil Gacy najviac ľudí. Bol doma sám, nemusel sa viac skrývať a obete vodil do domu kedykoľvek. Občas išlo o prostitútov, ktorí nemali problém nechať sa spútať. Iným mladíkom Gacy nahovoril, že im nasadí putá v rámci hry. Keď ich už mali nasadené na zápästiach, rýchlo zistili, že pre nich hra rozhodne nebude zábavná.

Keď pod podlahou pochoval 29. obeť, zistil, že už nemá miesto. Zvyšné štyri telá teda hodil do rieky Des Plaines.

Osudnou sa mu stala vražda Roberta Piesta. V lekárni začul, že 15-ročný chlapec hľadá prácu, a tak mu ju ponúkol. Piest však išiel najprv domov, kde povedal matke, že ide na pohovor do stavebnej firmy. Domov sa už ale nevrátil a žena zalarmovala políciu. Muži zákona pomerne rýchlo zistili, za majiteľom ktorej stavebnej firmy ísť. Gacy im však tvrdil, že Piesta nepozná. Policajti si však Johna preklepli a zistili, že si pred rokmi odpykal trest za pohlavné zneužitie mladistvého. Vďaka tomu získali súdny príkaz na prehliadku Gacyho domu.

Gaycho zatkli v decembri 1978. V jeho dome sa našlo 29 tiel v pokročilom štádiu rozkladu, ale predpokladá sa, že mohol zavraždiť až 45 mladíkov. Desiatky ďalších zrejme znásilnil a mučil, ale prežili. Len zopár sa ich však prihlásilo na polícii.

Počas súdneho procesu sa to Gacy snažil uhrať na nepríčetnosť. Tvrdil, že má viacero osobností a tá s menom Jack je veľmi zlá a núti ho vraždiť. Porota však nenaletela, zrejme ju presvedčili výpovede svedkov i zamestnancov Gacyho firmy, ktorí obetiam nevedomky kopali hroby. 12. marca 1980 odsúdili Vraždiaceho klauna za 33 vrážd na 12 trestov smrti a 21 doživotí. Gaycyho však popravili až 10. mája 1994 smrtiacou injekciou.