MENU
Menu
a

FaktyX FAKTY X: Videlo škótske dievča budúcnosť a odhaľovalo zlé artefakty?

V škótskom folklóre sa často vyskytujú zmienky o takzvanom „druhom zraku“. Niektorí ľudia vraj majú schopnosť vidieť veci, ktoré sa stali kdesi veľmi ďaleko. Iní predpovedajú budúcnosť či odhaľujú zlé artefakty. Málokto však má všetky tri schopnosti. Práve taká výnimočná mala byť Janet Douglasová.

Pomerne obšírne je Janetin život opísaný v liste, ktorý poslal reverend George Hickes pisárovi Samuelovi Pepysovi. Podľa tohto listu sa Janet narodila v oblasti škótskej Vysočiny v polovici 17. storočia. Ako 11-ročná pricestovala do Glasgowu, kde podľa Hickesa zhromaždenému davu rozprávala o zlých artefaktoch.

Hickes napísal: „Keď bola obkolesená ľuďmi, ukázala na jedného človeka, zlatníka. Povedala mu, že hoci je šikovný, v obchode sa mu nedarí. Vraj preto, že ho ktosi očaroval a vyrobil proti nemu zlý artefakt, ktorý ukryl v zlatníkovej dielni. Presne opísala miesto, kde sa mal artefakt nachádzať, a keď zlatník odišiel do dielne, skutočne predmet našiel. Keď ho zničil, začalo sa mu dariť.“

Dav doslova šalel a Janet bolo treba chrániť. Mestská rada najprv rozhodla, že pre dievča umiestnia do miestneho žalára, aby sa mu nič nestalo. Odtiaľ putovalo do Edinburghu, kde ho v roku 1678 opäť držali za mrežami.

Práve v hlavnom meste Škótska začal reverend Hickes klásť Janet otázky o jej schopnostiach a živote. O rodičoch a detstve sa nezmieňovala vôbec, často však opakovala akoby naučené vety o svojom „dare“. Jej slovník naznačoval, že chodila do školy, hoci tvrdila, že vyrástla v odľahlej oblasti Vysočiny. Janet tiež uviedla, že nevie, odkiaľ jej schopnosti pochádzajú, ale navonok vystupovala sebavedomo a odvážne. Akoby si neuvedomovala, že jej môže za čarodejníctvo hroziť smrť.

Obvinenie napokon prišlo. Historik Robert Wodrow vo svojej knihe Analecta of Materials v 18. storočí písal o tom, že Janet Douglasovú si nechal predvolať arcibiskup Sharpe. Práve on ju obvinil z čarodejníctva. Odmietala sa priznať či uznať vinu a arcibiskup jej hrozil, že ju pošle do vyhnanstva do Indie.

Janet odpovedala jednou vetou: „Pane, kto bol s vami vo vašej izbe minulú sobotu medzi dvanástou a jednou v noci?“ Biskup zbledol a v danom prípade sa prestal angažovať. Vojvoda z Rothes neskôr v súkromí spovedal Janet a chcel vedieť, s kým biskup paktoval, ale dievča spočiatku odmietalo. Až keď vojvoda prisľúbil, že bude dievča chrániť, povedalo mu: „Bol to čierny diabol!“

Po afére v Edinburghu Janet zmizla. Podľa Hickesa odišla do Anglicka, ale isté je, že zápisy o jej ďalšom živote neexistujú. Janet Douglasová zomrela po roku 1678, ale v Škótsku o nej dodnes kolujú legendy.