Münchausenov syndróm v zastúpení spôsobuje, že rodič, zvyčajne matka, považuje svoje dieťa za vážne choré. Robí tak zväčša kvôli pozornosti, sympatiám či finančnému zisku. Presne to bol prípad Dee Dee Blanchardovej z amerického štátu Missouri a jej dcéry Gypsy Rose Blanchardovej. Keď policajti našli 14. júna 2015 mŕtvolu matky v jej dome, malé mestečko, kde Dee Dee a jej dcéra žili, ostalo v šoku. Ako sa však ukázalo, ten pravý šok mal ešte len prísť. Vyšetrovatelia totiž začali rozpletať podivnú pavučinu príbehu tohto nezvyčajného páru.

Okrem mŕtvoly tu bola aj nezvestná dcéra. V dome bol jej prázdny invalidný vozík a mladú 24-ročnú ženu, ktorá bola „hendikepovaná“, sa nedarilo nájsť. V zdravotných záznamoch sa uvádzalo, že má intelekt na úrovni sedemročného dieťaťa a policajti sa obávali, že vrah ju mohol uniesť a zabiť. Keď na druh deň našli Gypsy Rose vo Wisconsine, príbeh získal nečakaný obrat.

Kto bola Dee Dee Blanchardová?

Narodila sa v Louisiane 3. mája 1967 a odmalička sa u nej prejavovala ochranárska povaha. Keď mala 24 rokov, začala randiť s iba 17-ročným Rodom Blanchardom, otehotnela a vzali sa. V júli 1991 sa im narodila dcéra Gypsy Rose a hoci práve dievča bolo dôvodom, prečo uzavreli manželstvo, krátko po jej narodení sa Dee Dee a Rod rozviedli. Otec chcel byť súčasťou dcérinho života, ale ako sa ukázalo, matka nič také nechcela dovoliť. Napriek tomu nikdy neprestal s platením výživného, aj keď sa ku Gypsy Rose nevedel dostať.

Dee Dee sa po rozvode odsťahovala k svojmu otcovi, ktorý žil s novou manželkou. Tú sa vraj Dee Dee pokúšala otráviť pesticídmi a jej zdravotný stav sa zhoršoval, až kým sa po hurikáne Katrina Dee Dee neodsťahovala z Louisiany do Missouri. „Macocha“ sa následne zotavila.

V Missouri sa matka príklad starala o svoju „chorú“ dcéru a susedia im pomáhali, ako len vedeli. Nemohli tušiť, že tým len sťažujú celú situáciu, lebo Dee Dee sa v ich pozornosti a sympatiách priam vyžívala.

Už keď mala Gypsy Rose tri mesiace, jej matka uviedla, že dieťa trpí spánkovou apnoe. Testy to však nepreukázali. Po dovŕšení jedného roka Dee Dee začala tvrdiť, že jej dcéra je chorá v dôsledky poruchy chromozómov. Keď mala Gypsy Rose sedem rokov, v malej rýchlosti spadla ako spolujazdkyňa z motorky. Mala odreté kolená, ale matka ju psychicky deptala a nútila ju hovoriť lekárom, aké má bolesti. Výsledkom bolo niekoľko operácií nôh, kvôli ktorým strávilo dievča roky na invalidnom vozíku.

Dee Dee tiež tvrdila, že jej dcéra máva raz mesačne záchvaty, takže lekári dieťaťu predpisovali nepotrebné lieky. Gypsy Rose mala podľa nej aj problémy so zrakom a sluchom. Keď sa presťahovali do Missouri, dievča už malo zavedenú trubicu na príjem jedla a vyzeralo ako ťažko hendikepované. Niet divu, že susedia chceli matke s dcérou pomoc. Nezisková organizácia im postavila dom, v ktorom bola dokonca aj vírivka na terapeutické účely. Dee Dee a Gypsy Rose získavali zdarma vstupenky do Disneylandu a na koncerty popových hviezd, našli sa dokonca boháči, ktorí im núkali kvôli prevozu na lekárske vyšetrenia súkromné helikoptéry. A čím viac pozornosti pár získaval, tým horšie diagnózy si Dee Dee vymýšľala. Začala dokonca tvrdiť, že jej dcéra má leukémiu.

Gypsy Rose v dospelosti

Ako 20-ročná si už Gypsy Rose dobre uvedomovala, že je zdravá. Stále mala zavedenú trubicu pre príjem jedla, hoci ju nepotrebovala. Vedela chodiť a chcela si nechať narásť vlasy, susedia však zbožňovali „choré“ dievča so širokým úsmevom. A tak matka začala dcéru fyzicky týrať, aby pokračovala v predstieraní chorôb.

Susedia videli mladú ženu, ktorá je krôčik od smrti, má mentálnu poruchu, nevie chodiť, diagnostikovali jej leukémiu a matka ju musí kŕmiť cez trubicu.

Vyskytli sa však isté podozrenia, že Dee Dee klame. Prvé vyslovil neurológ Bernardo Flasterstein, ktorý zistil, že Gypsy Rose môže normálne chodiť. Chcel nahlásiť situáciu sociálke, ale kolegovia ho presvedčili, nech to radšej nechá tak. V roku 2009 zasa polícia prešetrovala anonymný podnet, ktorý tvrdil, že Dee Dee núti svoju dcéru predstierať choroby. Ani v tomto prípade ale vyšetrovanie nepokračovalo.

Virtuálna láska

V roku 2012 si Gypsy Rose našla lásku cez internet. Nicholas Godejohn trpel mentálnou poruchou a mal záznamy v registri trestov, ale mladá žena si ho aj tak chcela vziať a mať s ním deti. Keď sa to Dee Dee dozvedela, rozbila dcére počítať, ale Gypsy Rose si aj tak našla spôsob, ako kontaktovať svoju lásku.

Keď sa prvýkrát stretli v kine, Nicholas sa partnerke príliš nepozdával. Napriek tomu spolu dali po čase dokopy plán na vraždu Dee Dee.

Gypsy Rose v jednom z nedávnych rozhovorov.
Gypsy Rose v jednom z nedávnych rozhovorov.
Zdroj: Reddit/truecrime

V júni 2015 sa Nicholas skryl v dome, zatiaľ čo boli matka s dcérou preč. Keď sa vrátili a Dee Dee išla spať, Gypsy Rose mu dala nôž. Na súde neskôr uviedla, že sa bála, že jej partner skutok napokon nespácha. Ale stalo sa. Zatiaľ čo napadnutá žena kričala od bolesti, jej dcéra si vo svojej izbe zapchávala uši. Nicholas ju viackrát bodol a napokon nechal vykrvácať na posteli. S Gypsy Rose potom mali sex a následne ušli do Wisconsinu. Tu ich chytili policajti.

Kvôli zvláštnej povahe celého prípadu porota v súdnom procese nenavrhla ani jednému z páchateľov trest smrti. Gypsy Rose odsúdili na desať rokov a Godejohn dostal doživotie.