23. septembra 2022 12 študentov (11 dievčat a jeden chlapec) základnej školy v mexickom meste Tapachula z ničoho nič odpadlo. Bezvládne telá ležali v triedach, na záchodoch i školskom dvore. Ďalších 22 žiakov sa sťažovalo na silné bolesti hlavy, mnohí zvracali. Viacerí z nich tvrdili, že vo vzduchu cítili dym pripomínajúci horiace lístie.

Aj preto si najprv úrady mysleli, že sa ktosi snažil zbaviť marihuanových listov. Keď však v laboratóriách otestovali vzorky krvi detí, ktoré upadli do bezvedomia, nenašli v nich ani stopy po THC. Iní žiaci tvrdili, že na toaletách videli prášok horčicovej farby, testy však nepreukázali prítomnosť žiadnych škodlivých látok. Lekári napokon skonštatovali, že deti skolabovali v dôsledku záchvatov paniky.
V nasledujúcich dňoch sa ale podobné incidenty začali vyskytovať aj v ďalších školách po celom Mexiku.

Dva týždne po kolapsoch v Tapachule stratilo vedomie, zvracalo alebo ostalo dezorientovaných najmenej 68 študentov v meste Bochil asi 200 kilometrov od Tapachuly. Niekoľko detí dokonca museli hospitalizovať, tentokrát sa ale ukázalo, že štyri z nich mali v krvi kokaín.

11. októbra došlo k rovnakému incidentu opäť v Tapachule, 18 žiakov v škole bezdôvodne odpadlo. Dievča menom Esmeralda stratilo vedomie už 23. septembra a tentokrát opäť. Znovu tvrdilo, že vo vzduchu cítilo zápach spáleniny, a to na dievčenských záchodoch. Tím špeciálne vycvičených psov však nič nevystopoval.

V priebehu nasledujúcich mesiacov odpadli alebo trpeli bolesťami hlavy stovky študentov na rôznych školách v štyroch mexických štátoch. Celkovo išlo o najmenej 227 detí a úrady stále nevedia vysvetliť, čo sa im vlastne stalo.

Nešlo o chorobu, úniky plynu či drogy ani iné psychotropné látky. Odborníci vylúčili aj možnú otravu pesticídmi či čímkoľvek, čo sa dá skonzumovať. Jediným vysvetlením je tak masová hystéria.

Masová hystéria je celkom ojedinelým javom, ktorý postihuje ľudí zhromaždených vo väčších skupinách. Prejavujú sa u nich symptómy ako strata vedomia či bezdôvodný krik a tieto príznaky sú doslova nákazlivé. Otázkou ale ostáva, ako sa mohla masová hystéria rozšíriť do štyroch mexických štátov a škôl vzdialených od seba stovky kilometrov. Odpoveď je však možno jednoduchá: sociálne siete. Prostredníctvom nich sa môžu prenášať príznaky masovej hystérie na veľkú vzdialenosť.

Dnes sa už skúmaniu príčin epidémie odpadávania na mexických školách venujú iba dvaja lekári, aj to vo svojom voľnom čase. Záujem verejnosti opadol a odpovede na otázku, prečo stovky detí strácali vedomie, zrejme ostane nezodpovedaná.