Louis Le Prince sa narodil 28. augusta 1841 a celý svoj život zasvätil vynálezom. Pracoval na poli fotografie a chémie a v roku 1881 sa presťahoval z Francúzska do USA. Práve tu začal experimentovať s pohybujúcimi sa obrázkami. Trvalo mu však dlhých sedem rokov, kým vytvoril vôbec prvý film. Trval len 2,11 sekundy a zachytil Louisovho syna Adolpha, jeho svokru Sarah Robinson Whitleyovú, Josepha Whitleyho a Harriet Hartleyovú, ako sa prechádzajú po záhrade.

Dnes to znie celkom obyčajne, denne vznikajú milióny najrôznejších videí, ale v októbri 1888 išlo o obrovský prelom. Niekoľko rokov predtým, než vytvorili svoje filmy Thomas Edison a bratia Lumiérovci, to dokázal osamelý vynálezca z Francúzska a dokonca mu bol udelený patent na videokameru.

Z Louisa sa mohol stať obrovský boháč. So svojimi pohyblivými obrázkami sa chystal na turné po Anglicku a čakala ho pomerne dlhá cesta vlakom z Francúzska. Ako sa ukázalo, bola jeho poslednou. Naposledy ho videli živého, keď nastupoval do vlaku v Dijone, ktorý smeroval do Paríža. Nenašlo sa jeho telo ani batožina, hoci francúzska polícia aj Scotland Yard po nich intenzívne pátrali. Prípad sa dodnes nepodarilo uzavrieť a Louisa Le Princa v roku 1897 vyhlásili za mŕtveho. Dnes existujú štyri hlavné hypotézy o tom, čo sa mu vlastne prihodilo.

1. Samovražda: Louisov prasynovec sa pár rokov po Le Princovej smrti vyjadril, že Louis chcel spáchať samovraždu, lebo bol na pokraji bankrotu. Dokonca si naplánoval celú akciu tak, aby sa telo ani batožina nikdy nenašli. Historik Georges Potonniée, ktorý sa s prasynovcom rozprával, však poznamenal, že Le Princova firma bola zisková a rozhodne nekrachovala.

2. Vražda: Viacerí historici sa prikláňajú k hypotéze o vražde. Le Princova rodina totiž podozrievala Thomasa Edisona, že nechal Louisa zavraždiť kvôli patentom. Le Prince sa totiž chystal nechať si zaregistrovať patent na premietačku, čím by urobil Edisonovi škrt cez rozpočet. Louisov syn Adolphe sa neskôr snažil v súdnych sporoch proti Edisonovi získať pre otca uznanie, ale márne. Napokon aj on zomrel, jeho telo našli po poľovačke na kačky na ostrove Fire Island neďaleko New York. Žiadne dôkazy o tom, že za Louisov smrťou bol Edison, sa nikdy nenašli.

3. Dobrovoľné zmiznutie: V roku 1966 Jacques Deslandes v jednej zo svojich kníh predostrel hypotézu, že Louis Le Prince dobrovoľne zmizol, aby ochránil svoju rodinu. Údajne mal dva dôvody: finančné problémy a homosexualitu, ktorá bola v tom čase vnímaná do značnej miery negatívne. Avšak, ako sme už napísali, Louis nebol vo finančných ťažkostiach a nikdy sa nepodarilo preukázať, že bol homosexuál.

4. Zabil ho brat: V roku 1967 pre zmenu Jean Mitry vo svojej knihe Dejiny kina naznačil, že Louis bol obeťou vraždy. Posledným človekom, ktorý ho videl nažive, a ktorý tvrdil, že ho videl nastupovať do vlaku v Dijone, bol jeho brat. Presne ten, ktorého vnuk neskôr hovoril o Louisových samovražedných sklonoch a túto vedomosť mohol mať mladík jedine od deda. Ak teda Louisov brat o čomsi podobnom vedel, prečo nezakročil? Mohol mať snáď on prsty v bratovej smrti? To sa už zrejme nikdy nedozvieme a osud zakladateľa filmu ostane navždy záhadou.