Londýnske metro
Londýnske metro je určite najznámejší systém verejnej dopravy na svete. „The Tube“ premáva už od 19. storočia. Obsahuje 270 staníc s 11 linkami na 402 kilometrami trate. Zároveň je jedným z najčastejších miest samovrážd na svete. Keďže metro je prístupné takmer z celého Londýna, jeho rýchle a ťažké vlaky sa stali obľúbenými nástrojmi sebazničenia. Niet týždňa, žeby niekto neskočil pod vlak. „Najpopulárnejšími“ samovražednými stanicami sú King‘s Cross St. Pancras a Northern Line, na ktorej si vzalo život 145 ľudí v rokoch 2001 - 2011. Zamestnanci metra sa už rokmi stali voči skokanom pomerne imúnni a ich pokusy nazývajú kódovými názvami ako „passenger action“ alebo „one under“. Paradoxne, tento spôsob samovraždy je štatisticky dosť neúčinný, pretože iba 40 percent ľudí po skoku pod vlak napokon zomrie.
Eiffelova veža
Majstrovské dielo Gustava Eiffela s výškou dĺžkou 324 metrov je jednou z najznámejších pamiatok na svete, symbolom Paríža a celého Francúzska. Ale nie všetka pozornosť, ktorú dostáva, je žiaduca. „Železná lady“ má aj svoju tienistú stránku v podobe samovražedných skokanov. Podľa štatistiky je skok z Eiffelovky tretí najpopulárnejší spôsob samovraždy vo Francúzsku, hneď za otravou liekmi a obesením. Napriek otvorenej konštrukcii je dosť ťažké z veže skočiť kvôli zábradliu a rôznym bezpečnostným opatreniam, ale mnohí to predsa zvládnu. Niektorí skočia v čase, keď je veža uzavretá pre verejnosť, iní sú menej ohľaduplní a skáču počas pracovnej doby, pričom dopadnú na strechu preplnenej reštaurácie na druhom poschodí. Vedenie veže robí všetko preto, aby zastavilo skokanov, od bezpečnostných sietí až po iné bezpečnostné opatrenia.
Nuselský most
Predstavte si pokojnú, idylickú štvrť Nusle v Prahe, hlavnom meste Českej republiky. Sú v nej staré bytové domov, úhľadne zoradené v malom údolí. Tento kus raja na zemi má však aj svoju tienistú stránku. Je ňou Nuselský most, masívna betónová konštrukcia, ktorá sa týči približne vo výške 43 metrov nad nižšie položenými ulicami. Stavba neukrýva len linku metra, ale aj množstvo tragédií. Most je totiž všeobecne známy ako most samovrahov. Problém bolo pôvodné zábradlie vysoké iba meter, ktoré lákalo desiatky ľudí dobrovoľne ukončiť svoj život. V roku 1990 pod zábradlie zavesili 1,5 metra širokú sieť, no ani to samovrahov neodradilo. V rokoch 1996 až 1997 zábradlie zvýšili na 2,7 metra, čo však odhodlaných samovrahov nezastavilo a obetí pribúdalo. Od postavenia mosta už zomrelo približne 350 ľudí.
Beachy Head
Beachy Head je strmý kriedový útes v anglickom grófstve East Sussex. Týči sa majestátnych 162 metrov nad morom a priťahuje nielen turistov, ale aj samovrahov. Miestni obyvatelia si uvedomujú, že ich útes je v hľadáčiku mnohých zúfalcov, ktorí si chcú vziať život. Preto si takmer každý v neďalekom meste Eastbourne, vrátane taxikárov a zamestnancov krčiem, všíma potenciálnych skokanov. Miestna organizácia s názvom Samaritáni tu dokonca denne hliadkuje, napriek tomu si na útese vezme život okolo 20 ľudí ročne. Podľa niektorých štatistík v počte samovrážd je Beachy Head na treťom mieste na svete za Golden Gate Bridge v San Franciscu.
Viadukt princa Eduarda
Kanaďanom ako večným optimistom ani len nenapadlo pri stavbe viaduktu princa Edwarda (obrovská päťprúdová mostná konštrukcia v Toronte) zahrnúť do návrhu bezpečnostné prvky. Zábradlie na viadukte vôbec nebol problém prekročiť. Keď však začal stúpať počet samovrážd, Toronto na problém rýchlo zareagovalo a postavili na ňom bariéru z oceľových tyčí, ktoré vkusne začlenili do dizajnu viaduktu. Bariéra zafungovala a samovražedné pokusy sa stali minulosťou. V čase jeho „najväčšej slávy“ však bola miera samovrážd v priemere jedno úmrtie každých 22 dní.
Druhú časť článku vám prinesieme vo štvrtok 27. júla 2023.