MENU
Menu
Margaret Schilling

FaktyX FAKTY X: Škvrna po mŕtvej v ústave pre duševne chorých: Prečo sa nedá odstrániť?

Na betónovej podlahe opusteného zariadenia pre mentálne postihnutých v americkom Ohiu je škvrna v tvare ľudského tela. Jej vznik je opradený tajomstvom, odborníci však tvrdia, že ju vytvorilo rozkladajúce sa telo jednej z pacientiek.

Zariadenie pre mentálne postihnutých s prezývkou The Ridges sa nachádza v meste Athens v Ohiu. Otvorili ho ešte v roku 1874 v čase, keď boli ústavy podobného typu v USA mimoriadne populárne. Liečba ľudí s mentálnym postihnutím vtedy spočívala najmä v ich oddelení od zvyšku spoločnosti. The Ridges malo byť schopné poskytnúť miesto pre 550 pacientov, ako však roky bežali, počet hospitalizovaných rástol nad únosnú mieru. Koncom 50. rokov tu už žilo takmer dvetisíc mentálne postihnutých. Veľká časť ústavu pritom nikdy neprešla rekonštrukciou a pripomínala skôr dom hrôzy.

Veľké množstvo pacientov a nedostatok personálu musel raz skončiť nešťastne. A tak sa stalo, že v roku 1979 našli na podlahe izby na hornom poschodí ústavu mŕtvolu Margaret Schillingovej. Dodnes sa tu dá vidieť odtlačok jej tela a Margaretina smrť je spojená s viacerými mýtmi. Niektorí ľudia tvrdia, že bola hluchonemá a do izby ju za trest zavrel personál. Nevedela sa dovolať pomoci a pracovníci ústavu na ňu zabudli. Čakala ju teda pomalá smrť smädom.

Margaret Schillingová však podľa dostupných záznamov nebola hluchonemá, trpela však viacerými psychickými poruchami. Je teda celkom možné, že sa v izbe zamkla a už sa nedokázala dostať von. Zmizla 2. decembra 1978 a našli ju až o vyše päť týždňov neskôr. Príčinou smrti bolo zrejme zlyhanie srdca v dôsledku podchladenia. Izbu na najvyššom poschodí totiž nevykurovali. Otázkou však je, prečo sa jej telo našlo úplne nahé. Žena sa predtým, než si ľahla na studenú betónovú podlahu, vyzliekla a oblečenie úhľadne naskladala na kôpku vedľa seba.

Keď pracovníci ústavu odložili Margaretino telo, na podlahe po ňom ostala škvrna vytvorená výlučkami z rozkladajúcej sa mŕtvoly. Zaujímavé je, že škvrna sa nedá odstrániť. Nepomohli ani profesionáli, pre ktorých je čistenie denným chlebom. Fľak v tvare tela tak môžu návštevníci opusteného ústavu vidieť dodnes.