MENU
Menu
Clara Germana Cele

FaktyX FAKTY X: Posadnutosť, či psychická porucha? Ľudia, do ktorých mal vstúpiť diabol

„Posadnutosť“ sa dá vysvetliť viacerými spôsobmi, zväčša ide o psychickú poruchu spojenú s návalmi hnevu. Nábožensky založení ľudia však veria, že do človeka môže vstúpiť diabol. Toto sú najznámejšie prípady, ktoré boli označené za „posadnutosť diablom“ a ich skutočnú príčinu sa nepodarilo odhaliť.

Julia
Ide o jeden z najnovších prípadov posadnutia. Doktor Richard Gallagher v roku 2008 opísal svoje skúsenosti s dievčaťom, ktorému kvôli ochrane súkromia dal prezývku Julia. Prípad je zaujímavý aj preto, že lekári zväčša posadnutie diablom odmietajú a zvláštne správanie vysvetľujú psychickými poruchami. Gallagher však bol údajne svedkom Juliinej levitácie a aj toho, ako hovorila neznámymi jazykmi. Ako prípad skončil, nevedno. Doktor totiž za záhadných okolností zomrel ešte predtým, než svoje zápisky dokončil.

Clara Germana Cele
V roku 1906 bola Clara kresťanskou misionárkou v Južnej Afrike. Údajne uzavrela v deň svojich 16. narodenín zmluvu so Satanom, ktorý ju potom ovládol. Telom jej prebiehali silné kŕče a vždy, keď sa k nej priblížil človek s krucifixom, začala neľudsky vrieskať a prskať okolo seba sliny. Navyše začala hovoriť niekoľkými jazykmi a bola schopná vycítiť, aké udalosti sa odohrali v životoch ľudí okolo nej. Nakoniec k nej privolali dvoch kňazov, ktorí mali vykonať exorcizmus. Jedného z nich sa pokúsila uškrtiť a viac než 170 ľudí dosvedčilo, že ju videlo levitovať asi dva metre nad zemou. Nakoniec sa po dvoch dňoch kňazom podarilo vyhnať „Satana“ z jej tela.

Roland Doe
Asi najznámejší príbeh posadnutia diablom bol údajne námetom pre natočenie filmu Exorcista. Roland Doe mal v čase, keď sa v jeho okolí začali diať zvláštne veci, 14 rokov. Najprv sa v dome jeho rodičov začali ozývať zvuky kvapkajúcej vody, neskôr zo stien a políc padali náboženské predmety. O pár dní neskôr sa na chlapcovom tele začali objavovať vyrezané slová a on sám prestal komunikovať s okolím. Rodičia preto kontaktovali kňaza, ktorý chcel diabla z chlapcovho tela vyhnať. Po tridsiatich neúspešných pokusoch sa mu to napokon podarilo, a to až v nemocnici, v ktorej museli Rolanda hospitalizovať. Keď zlý duch opúšťal jeho telo, celý nemocničný personál prisahal, že počul desivý krik a vo vzduchu sa vznášal zadúšajúci pach síry.

Michael Taylor
Michael Taylor a jeho žena Christine žili v malom britskom mestečku Ossett. Boli veľmi pobožní a stali sa členmi kresťanskej modlitebnej skupiny, ktorú viedla istá Marie Robinsonová. Počas jedného zo stretnutí odrazu Christine obvinila svojho muža z toho, že má s vedúcou skupiny pomer. Ten zrazu začal chrliť nadávky a napádať ľudí. Jeho agresívne správanie trvalo celé mesiace, až kým jeho žena neprivolala kňaza, ktorý vykonal exorcizmus. Prisahal, že z Michaelovho tela vyhnal 40 démonov, no ten najzákernejší v ňom ostal. Keď kňaz odišiel, Michael brutálne zavraždil svoju ženu a psa a policajti ho našli potulovať sa ulicami Ossettu, pričom bol pokrytý krvou. Súd ho umiestnil do psychiatrickej liečebne.

Anna Ecklundová
Keď mala Anna 14 rokov, začala vykazovať známky posadnutia diablom. Nezniesla blízkosť náboženských predmetov, vykazovala známky sexuálnej deviácie a nemohla vstúpiť do kostola bez toho, aby sa nezačala zmietať a kričať. V roku 1912 podstúpila úspešný exorcizmus, no o 14 rokov neskôr ju diabol opäť posadol. Vyhľadala teda pomoc kňazov a ju umiestnili do ženského kláštora, kde ju mali mníšky pripraviť na ďalší rituál vyháňania démonov. Až v kláštore sa ale jej posadnutosť prejavila naplno. Hovorila cudzími jazykmi, pľula na mníšky a často zvracala, keď sa k nej priblížili s krucifixom. Celý exorcizmus nakoniec trval až 23 dní, počas ktorých Anna zranila troch kňazov a dve mníšky. Nakoniec bol ale rituál úspešný.