MENU
Menu
a

FaktyX FAKTY X: Popiera prírodné zákony? Skalisko nevedia prevrátiť ani slony

Už 13. storočí je obrovský balvan v indickej Mahabalipurame objektom záujmu nielen miestnych obyvateľov. Leží na svahu s uhlom 45 stupňov, no nehýbe sa. Ľudia sa ju už stáročia snažia zhodiť, ale nedarí sa im, a to ani s pomocou slonov.

Miestni skalu volajú „Vaanirai Kal", v preklade „skala boha nebies". Má vyše šesť metrov a váži približne 250 ton, čo je viac, než majú monolity v Machu Picchu. Napriek hmotnosti ju však s podložím spája plocha o veľkosti jedného metra štvorcového. Hoci sa zdá, že sa z kopca už čo nevidieť zošmykne, opak je pravdou. Mysleli si to už ľudia pred 1 300 rokmi a mýlili sa.

Zaujímavé je, že vedci nedokážu objasniť, ako tento skalný útvar vznikol. Geológovia sa poväčšine zhodujú, že prirodzenou cestou to nebolo. Objavili sa dokonca aj hypotézy, že Vaanirai Kal je dielom mimozemšťanov.

Jeden z prvých zaznamenaných pokusov o premiestnenie skaliska pochádza zo siedmeho storočia. Kráľ Narasimhavarman však v tom čase neuspel.

O podobný čin sa pokúsil aj britský guvernér Arthur Lawley v roku 1908. Ten v obavách, že sa skala zrúti a spôsobí v meste skazu, nechal do práce zapriahnuť aj sedem slonov. Zbytočne: Vaanirai Kal stojí naďalej.

Ostáva tak populárnou turistickou atrakciou, ktorú ročne navštívia tisíce ľudí. Takmer každý z nich sa pokúsi skaliskom pohnúť, ale bezúspešne. Aj naďalej si tak budú odborníci i laici lámať hlavu nad tým, ako je možné, že Vaanirai Kal stále stojí.