Keď Petra našli, mal asi 11 rokov. Bol nahý, špinavý, podvyživený a žil v lese neďaleko nemeckého Hannoveru. Nevedel rozprávať, pohyboval sa len na všetkých štyroch končatinách, jedol rukami a nemal rád, keď musel nosiť oblečenie. Zvesti o chlapcovi, ktorého vychovali zvieratá, sa rýchlo šírili, a dostali sa aj na anglický kráľovský dvor.

Kráľ Juraj I. pochádzal z Hannoveru a mal záľubu vo zvláštnych veciach. Prikázal, aby mu Petra priviedli, a z chlapca sa tak stal doslova kráľovský domáci miláčik. Vravelo sa, že ho vychovali vlky či dokonca medvede, a jeho divoký zjav spôsobil v roku 1725 v Anglicku senzáciu.

Peter však zároveň vyvolával aj množstvo otázok. V tom čase bola napríklad populárna debata o tom, či je ľudská povaha vrodená, alebo je daná výchovou. Pre rôznych filozofov, vedcov i šarlatánov sa tak Peter stal výborným pokusným objektom. Je chýbajúcim článkom medzi človekom a zvieraťom? Rozhoduje o charaktere genetika, alebo výchova? Na tieto i ďalšie otázky skúšali odpovedať desiatky najrôznejších ľudí. Švédsky botanik Carl Linné dokonca kvôli Petrovi vytvoril vo svojom diele Systema naturae, ktoré položilo základy systematiky fauny a flóry, celkom novú kategóriu. Nachádzal sa v nej len Peter a volala sa Juvenis hanoveranus.

Peter the Wild Boy
Zdroj: Wikipedia/Neale Monks

Po príchode na anglický kráľovský dvor sa Petra ujala princezná (neskôr kráľovná) Katarína, ktorá dozerala na chlapcovo vzdelanie. Napriek všetkým snahám sa ale Peter nikdy nenaučil rozprávať a dokázal len opakovať niektoré jednoduché slová. Na druhej strane sa zdalo, že rozumie, čo mu ľudia hovoria.

Peter mal tiež tendenciu blúdiť a dostávať sa do problémov. V lete 1751 sa napríklad stratil a musela sa vypísať odmena za jeho nájdenie. Keď sa napokon vrátil domov, jeho opatrovník nechal Petrovi vyrobiť kožený obojok, do ktorého bolo vyrazené meno a adresa.

Peter sa dožil asi 70 rokov a je pochovaný pri kostole svätej Márie v Northchurchi.

Dnes sa predpokladá, že chlapec nevyrástol v divočine, ale bol vážne duševne chorý a rodičia ho nechali v lese. Lekári predpokladajú, že Peter mohol od narodenia trpieť takzvaným Pitt-Hopkinsovým syndrómom. Vyznačuje sa napríklad škuľavosťou, hlboko posadenými očami a veľkými ústami. Medzi iné príznaky patria rečové problémy, oneskorený vývoj, problémy s dýchaním a nižšie IQ.

Pri určovaní diagnózy bol veľmi dôležitý obraz, ktorý dnes visí v Kensingtonskom paláci. Zobrazuje Petra s ovisnutými viečkami a veľmi vykrojenými perami, ktoré sú tiež znakom Pitt-Hopkinsovho syndrómu. S istotou sa však jeho stav určiť nedá a Peter je tak dodnes záhadnou postavou nielen anglických dejín.