MENU
Menu
a

FaktyX FAKTY X: Oceán a jeho tajomtvá: Počuli ste už o týchto záhadách?

Oceány sú pre človeka ešte stále veľkým tajomstvom. Niet divu, že sa s nimi spájajú najrôznejšie záhady, neraz aj dosť desivé. Prinášame vám výber niekoľkých morských záhad, o ktorých ste možno nepočuli.

Asi najznámejšia legenda, ktorá koluje medzi námorníkmi, je tá o Lietajúcom Holanďanovi. Odkedy kapitán lode Hendrich van der Decken vydal rozkaz na plavbu okolo Mysu dobrej nádeje aj napriek búrke, ktorá tam práve zúrila. Údajne povedal, že mys obopláva, aj keby to malo trvať do súdneho dňa. Loď však narazila na útesy a potopila sa. Námorníkom sa vraj zjavuje doteraz, pokrytá morskými riasami a obklopená červenou žiarou, a údajne predpovedá skazu posádky, ktorá ju zbadá.

Motory pod vodou
V roku 1944 sa americká a japonská armáda stretli v lagúne Turk, ktorá sa nachádza na polceste medzi Havajom a Filipínami. Tisíce vojakov, 275 lietadiel a 60 lodí sa v jej okolí potopilo na dno mora. Bolo medzi nimi aj japonské plavidlo, ktoré viezlo desiatky nákladných automobilov. Potápači, ktorí tieto miesta preskúmavajú, často hovoria o tom, že počujú zvuky štartujúcich motorov, a to napriek tomu, že vozidlá ležia pod hladinou už viac než 70 rokov.

Cestovanie bez konca
Cestovateľ La Salle, ktorý žil v 17. storočí, sa pokúšal nájsť severozápadnú cestu zo Severnej Ameriky do Číny. Jeho loď Le Griffon zmizla niekde pod hladinou Veľkých kanadských jazier a jeho telo sa nikdy nenašlo. Rybári dodnes tvrdia, že videli starodávnu loď, ktorá sa v noci plaví po Michiganskom jazere a márne hľadá cestu k pobrežiu.

a
Zdroj: Youtube

Podmorský duch
Skupina Paranormálni potápači sa podľa svojho motta venuje „hľadaniu neznámeho". Niečo neznáme našli v podvodnej jaskyni, kde sa pred niekoľkými rokmi utopil ich kolega. Ak sa pozorne zahľadíte, môžete na fotke zbadať potápačskú masku. Odfotili ju len pár sekúnd predtým, ako z tmy na dne jaskyne počuli desivý škrekot.

Had, ktorý stráži mŕtvych
V južnom Mexiku existuje podvodná jaskyňa, v ktorej sa nachádzajú kosti Mayov. Miestni obyvatelia si od nej udržujú náležitý odstup, a to nielen kvôli duchom mŕtvych, ale aj kvôli legendárnemu morskému hadovi, ktorý ich stráži.

Žiariace gule na Titanicu
Potopenie Titanicu je aj vďaka filmu Jamesa Camerona dobre známe takmer všetkým ľuďom. Málo sa už ale hovorí o duchoch, ktorý sa v podobe matne žiariacich gulí v okolí jej trosiek zjavujú.