Rodney Alcala sa narodil v roku 1943 v Texase, ale keď jeho otec odišiel od rodiny, malý Rodney sa so sestrami a matkou presťahoval do Los Angeles. Ako 17-ročný sa zapísal do armády, odkiaľ ho ale po nervovom zrútení po štyroch rokoch prepustili. Vojenský psychiater mu diagnostikoval antisociálnu poruchu osobnosti. Alcala následne začal študovať výtvarné umenie a dokonca získal vysokoškolský titul. Istý čas študoval aj filmárčinu v New Yorku pod vedením slávneho režiséra Romana Polanského.

Prvý známy zločin spáchal v roku 1968. Osemročnp Tali Shapirovú vlákal do svojho auta a odviezol k sebe domov, kde ju znásilnil a zbil oceľovou tyčou. Jej únos našťastie videla svedkyňa, ktorá zavolala políciu. Muži zákona dievča zachránili v poslednej chvíli, ale Alcalovi sa podarilo ujsť.

V roku 1971 ho FBI zaradila medzi desiatku najhľadanejších zločincov a plagáty s Alcalovou podobizňou sa objavili po celých USA. Na základe týchto plagátov ho udali dve deti z umeleckého tábora v New Hampshire, kde sa zamestnal. Policajti ho eskortovali do Kalifornie, kde mal čeliť obvineniu zo znásilnenia maloletej a ťažkého ublíženia na zdraví. Shapirovci sa však medzitým presťahovali do Mexika a odmietli nechať dcéru vypovedať na súde, aby jej nespôsobili ďalšiu traumu. Bez jej svedectva nemohol prokurátor nič robiť a sudca musel Alcalu prepustiť.

V roku 1978 sa násilník zamestnal ako sadzač v novinách The Los Angeles Times. Mnohých mladých ľudí ale presvedčil, že je zároveň aj profesionálnym módnym fotografom, a tak ch nalákal na pózovanie pred objektívom. Vyšetrovatelia predpokladajú, že mnohých z týchto ľudí zabil, ale nikdy sa im to nepodarilo dokázať.

13. septembra 1978 sa napriek záznamu v registri trestov objavil v reality šou The Dating Game. Išlo v podstate o zoznamku, si slobodná žena vyberala spomedzi troch uchádzačov o rande. V tom čase už mal na konte najmenej štyri zavraždené ženy, len sa o tom ešte nevedelo. Alcala síce porazil v reality šou konkurentov, ale dotyčná s ním odmietla ísť na rande. Vraj jej pripadal strašidelný. Intuícia zachránila žene život. Krátko potom, ako sa Alcala objavil v televízii, zabil ďalších troch ľudí vrátane 12-ročnej Robin Samsoovej.

Priateľka zavraždeného dievčaťa povedala policajtom, že ju aj Robin chcel odfotografovať neznámy muž. Opísala ho policajtom, špecialista nakreslil skicu a na jej základe Alcalu spoznal jeho probačný úradník. 24. júla 1979 vraha zatkla polícia a prehľadala aj dom jeho matky, kde muži zákona našli adresu úschovne v Seattli. V nej našli stovky fotografií mladých žien a chlapcov a náušnice Robin Samsoovej, ktoré si Alcala nechal ako trofej.

Trvalo však roky, kým Alcalu za túto vraždu odsúdili pre nezrovnalosti v dôkazoch. Čas však trávil vo väzení a pomaly ho dobiehala rozvíjajúca sa technológia analýzy DNA. Vďaka nej sa muža podarilo spojiť s ďalšími vraždami. Dnes čaká na vykonanie trestu smrti v Kalifornii. Dokázali mu päť vrážd, ale vyšetrovatelia predpokladajú, že zabil až 130 ľudí.