Kronikár Gervase z miestneho kláštora uviedol, že Mesiac mal práve kosákovitý tvar a zdalo sa, akoby sa jeho vrchná časť rozpadla na dve. „Z pukliny vyšľahla ohnivá pochodeň a plamene a iskry vyleteli na veľkú vzdialenosť,“ zapísal kronikár. „Spodná časť Mesiaca sa zatiaľ vlnila ako ranený had, ale potom sa vrátila do pôvodného tvaru. Úkaz sa opakoval tucetkrát a možno aj viac, plamene šľahali raz silnejšie, raz slabšie. Keď bolo po všetkom, Mesiac sa sfarbil dotmava.“

Gervasove zápisky boli stáročia zabudnuté, až kým ich v 70. rokoch 20. storočia znovu neobjavil geofyzik Jack Hartung z Newyorskej štátnej univerzity. Od tých čias kronikárove tvrdenia fascinujú astronómov. Hartung napríklad predpokladal, že mnísi pozorovali náraz asteroidu do povrchu Mesiaca, možno ten, po ktorom ostal kráter s priemerom 22 kilometrov, dnes známy ako kráter Giordano Bruno.

Táto hypotéza má ale viacero háčikov. Kráter Giordano Bruno má totiž podľa astronómov vek jeden až desať miliónov rokov. Keby ho vytvoril asteroid v roku 1178, ešte aj dnes by bola jeho teplota vyššia než teplota zvyšku povrchu Mesiaca. Nič také ale vedci v oblasti krátera nepozorujú. Je rovnako chladný ako jeho okolie.

Po dopade takého obrovského asteroidu na povrch Mesiaca by sa tiež uvoľnilo obrovské množstvo väčších i menších úlomkov, ktoré by v priebehu nasledujúcich dní prenikali cez atmosféru Zeme. Ak by teda mnísi videli náraz asteroidu, kronikár Gervase by si zrejme zapísal aj výskyt nezvyčajných a hojných meteoritických rojov počas nasledujúcich nocí. Nič také sa však nevyskytuje nielen v Gervasových zápiskoch, ale ani v žiadnych iných dokumentoch z iných kútov sveta, ktoré sa datujú do roku 1178.

Čo teda mnísi videli? Astronóm Paul Withers z Arizonského mesačného a planetárneho laboratória si myslí, že videli vniknutie asteroidu do zemskej atmosféry. Zhodou okolností sa tak stalo presne pred mesačným diskom a zvyšok už doplnila fantázia svedkov.

Otázne je, či mnísi vôbec niečo videli, pretože 18. júna 1178 mal byť Mesiac v nove. Zapísal si teda kronikár zlý dátum, alebo si celú príhodu vymyslel? Aj to je možné, pretože kosákovitý Mesiac bol už v tých časoch dobre známym symbolom islamu. A keďže v tých časoch prebiehali križiacke výpravy a boje o Svätú zem, je možné, že Gervase si všetko vymyslel v rámci propagandy, a že vybuchujúci Mesiac mal symbolizovať skazu islamu. Pravdu sa však možno nikdy nedozvieme.