Turista Daylenn „Moke“ Pua

Daylenn Pua, známy ako Moke, šiel jedného dňa v roku 2015 navštíviť babičku do Waianae na Veľkom ostrove na Havaji. Daylenn bol nadšený turista, a preto sa počas pobytu u babičky vybral na túru po záveternej strane Oahu. Vždy túžil vyšliapať na slávne „Schodisko do neba“, ktoré však bolo v tom čase v havarijnom stave a pre výstup uzavreté. Počas výletu Moke posielal fotografie okolia, v ktorých ukazoval nádherné výhľady a krásnu miestnu flóru. Lenže večer sa nevrátil domov. Polícia preto podrobne prezrela všetky fotografie. Na úplne poslednej si vyšetrovatelia všimli niečo zaujímavé - dospelého človeka, ktorý sa skrýval za vegetáciou. Jeho prítomnosť vzbudila podozrenie, že môže mať niečo spoločné so zmiznutím Moka, ale nikdy sa nič nepotvrdilo.

Nepochopiteľné zmiznutie Briana Shaffera

Zmiznutie Briana Shaffera patrí k jedným z najbizarnejších prípadov. Talentovaný študent medicíny je nezvestný od 1. apríla 2006. Mal vtedy 27 rokov. 31. marca sa spolu s priateľmi rozhodol osláviť blížiace sa jarné prázdniny. Kamera ich zachytila, ako prichádzajú v dobrej nálade do baru. Shaffera kamera zachytila ešte raz, keď sa v blízkosti vchodu rozprával s dvomi dievčatami. Rozlúčil sa s nimi a zamieril späť do baru. A odvtedy ho nikto nevidel.

Jeho priatelia ho v preplnenom podniku nevedeli nájsť, takže keď bar okolo druhej ráno zatvárali, čakali ho na parkovisku. Ako však ukázali aj bezpečnostné záznamy z kamier, Brian Shaffer bar neopustil. Jediný ďalší východ bol určený len pre zamestnancov a uzavretý. Túto časť baru totiž práve renovovali a bolo by nesmierne ťažké dostať sa tadiaľ von. Ak by sa to Shafferovi predsa len podarilo, museli by ho na ulici zachytiť kamery z okolitých domov a podnikov. Nič také sa nestalo. Brian Shaffer je nezvestný už viac ako 15 rokov.

Zmiznutie Jennifer Kesse

24-ročná Jennifer Kesse zmizla 24. januára 2006. 23. januára okolo šiestej večer odišla z práce. Okolo desiatej zavolala svojmu priateľovi a dala mu vedieť, že je na ceste. On bol zároveň posledný, kto s ňou pred zmiznutím hovoril. Na druhý deň sa Jennifer neukázala v práci, preto jej kolegovia zavolali políciu. Vyšetrovateľom sa podarilo získať zábery z bezpečnostnej kamery v blízkosti hotela takmer dva kilometre od jej domu. Neznáma osoba na zázname šoféruje auto, ktoré bezpochyby patrilo Jennifer, vystupuje a odchádza preč. Kamera, ktorá osobu zachytila, však fotografovala okolie každé tri sekundy, takže, bohužiaľ, zachytila ju v ten najnevhodnejší čas – keď jej nebolo vidieť do tváre. Polícia verí, že Jennifer uniesli a že osoba na zázname s tým má niečo spoločné. Dodnes nie je jasné, čo sa s Jennifer vlastne stalo a nepodarilo sa identifikovať ani neznámeho podozrivého. Jennifer je nezvestná už viac ako 15 rokov.

Zmiznutie celej kolónie

Stratená kolónia v Roanoke je jednou z najstarších záhad Ameriky. V roku 1584 si sir Humphrey Gilbert zaumienil, že založí kolóniu na ostrove Roanoke, ktorý dnes patrí Severnej Karolíne. Naozaj sa mu to podarilo, úspech však netrval dlho. Kolonisti sa o pár rokov neskôr doslova vyparili a dodnes nik nevie, čo sa s nimi stalo. So súhlasom britskej koruny sa do Nového sveta vydalo 115 ľudí, ktorí mali Roanoke osídliť. Guvernérom kolónie sa stal John White, organizačne veľmi schopný muž. V prvom roku existencie kolónia bojovala s hladom, čo spôsobilo, že vodca osady John White odplával späť do Anglicka, aby získal zásoby. Keď o tri roky dorazil späť do Roanoke, našiel kolóniu úplne opustenú. Na mieste, ktoré opustil našiel iba slovo „Croatoan“ vytesané do stromu. White si myslel, že kolónia sa presťahovala na neďaleký Croatoanský ostrov, ale osadníkov tam nenašiel. Niektorí historici sa domnievajú, že kolonisti si povedali „dosť“ a prispôsobili sa životnému štýlu domorodcov mysliac si, že guvernér na svojej misii ohľadom zásob zlyhal. Rovnako je možné, že k Roanoke dorazili španielske lode a kolonistov zabili. Vyrezané slová nemuseli nutne znamenať, že sa kolonisti rozhodli zžiť s Kroaťanmi. Nie je vylúčená ani možnosť, že ich jednoducho domorodci porazili a pozabíjali. Chýbajú však stopy po boji. Nenašli sa žiadne kosti obetí či zbrane.

Let spoločnosti Malaysia Airlines 370

Pravdepodobne najslávnejším zmiznutím tohto storočia je prípad lietadla spoločnosti Malaysia Airlines Flight 370, ktoré zmizlo niekde medzi Kuala Lumpur a čínskym Pekingom. Na palube letu bolo 227 cestujúcich a 12 členov posádky. Aj keď pátracie tímy našli v Indickom oceáne trosky, väčšinu z veľkého lietadla vrátane všetkých 239 ľudí nikdy nikto nenašiel. Kontroverzné počiatočné správy a nedostatok dôkazov viedli k množstvu teórií o tom, čo sa stalo s lietadlom. Medzi ne patrí únos, samovražda posádky, zostrelenie, ktoré bolo ututlané či meteorický úder. A samozrejme, obvyklá teória únosu UFO pretrváva dodnes. V jednej chvíli dokonca prevládala teória, že lietadlo „prehltla“ mini čierna diera.