MENU
Menu
a

FaktyX FAKTY X: Najzáhadnejšia pieseň na internete: Hrali ju v rádiu, autora nik nepozná

V roku 2007 sa človek pod prezývkou Anton objavil na viacerých internetových fórach s hudobnou tematikou. Mal prosbu, chcel identifikovať skladbu, ktorú sa mu ešte v 80. rokoch podarilo nahrať z nemeckej rozhlasovej stanice. Pieseň je však dodnes známa ako „najzáhadnejšia skladba na internete“.

Anton tvrdil, že v rokoch 1982 až 1984 bol tínedžerom, ktorý neustále počúval rádio. Žil vo Wilmehlmshavene na severe Nemeckej spolkovej republiky. Často si nahrával skladby na kazety. Staršie ročníky si určite spomenú, že čosi také sa robievalo bežne a človek doslova čakal, kým v rádiu zahrajú jeho obľúbenú skladbu, aby si ju stihol nahrať.

Antonovým obľúbeným programom bol Musik für junge Leute (Hudba pre mladých ľudí) na rozhlasovej stanici NDR 1. Na jednu z kaziet nahrával nové skladby z roku 1984, ktoré sa v relácii objavili, boli na nej interpreti ako The Cure či XTC. Objavil však aj jednu pieseň, ku ktorej chýbal úvod od redaktora.

Anton pátral po internete najprv prostredníctvom vyhľadávania podľa textu piesne, ale neúspešne. Nahral teda pieseň na niekoľko hudobných fór, ale ani to nepomohlo. Žiaden hudobný fajnšmeker, dokonca ani tí najväčší znalci, nedokázali povedať, kto je jej autorom.

Pritom neznie zle, práve naopak. Očividne ju nahrala profesionálna, i keď možno začínajúca kapela. Na Youtube má skladba vyše 1,4 vypočutí, a predsa sa nenašiel nik, kto by ju dokázal bližšie identifikovať. A ktovie, či sa to vôbec niekedy podarí.