Jim Warren Jones sa narodil 13. mája 1931. Mal v podstate normálne detstvo a zdá sa, že jediné, čo ho v dospelosti ovplyvnilo, bol fakt, že jeho matka neverila v „Boha na nebesiach“. Zrejme práve ona ho inšpirovala k vytvoreniu kultu, ktorého centrom malo byť čosi celkom iné než Boh.

Tí, ktorí ho poznali už od detstva, neskôr tvrdili, že sa už ako malý rád modlil. Neskôr sa stal horlivým obhajcom ľudských práv a brojil proti segregácii Afroameričanov. Koniec koncov, aj viac než polovicu obyvateľov Jamestownu tvorili černosi.

V roku 1949 sa oženil s Marceline Baldwinovou a stali sa členmi metodistickej cirkvi. Neskôr sa však ukázalo, že Jones je ateista, ktorý využíval modlenie len k ovplyvňovaniu iných veriacich. Spoločne mali jedno dieťa, adoptovali si však aj šesť ďalších detí rôznych rás.

Jonesa silno ovplyvnil komunizmus. Odmietal akúkoľvek segregáciu a to aj v rámci cirkvi. Aj preto si v roku 1956 založil vlastnú Cirkev ľudu. O štyri roky neskôr sa zlúčil s ďalšou cirkvou a počet veriacich stúpal. Jones mal úžasný dar reči a ľudia ho priam zbožne počúvali.

Svojím bojom proti segregácii samozrejme pobúril tých, ktorí mali opačný názor. Niekoľkokrát sa mu vyhrážali smrťou, z čoho zrejme neskôr vzišla aj Jonesova paranoja. Na dva roky odišiel do Brazílie, potom sa ale vrátil do USA, pretože hrozilo, že Cirkev ľudu sa bez jeho vedenia rozpadne. Presťahoval sa z Indiany do Kalifornie, kde našiel živnú pôdu pre svoje názory. A veriaci šli s ním.

Ako v každom kulte, aj v tom Jonesovom boli nesúhlasné hlasy rýchlo umlčané. Vodca výborne ovládal manipulatívne techniky a so svojimi ovečkami narábal, ako chcel. Vyskytli sa síce prípady sexuálneho, psychického i fyzického zneužívania, ale bolo ich minimum. Veriaci robili prakticky všetko dobrovoľne. Vôbec netušili, že celý kult je postavený na lžiach a sú nimi presiaknuté aj myšlienky o rovnosti a mieri, ktoré hlásal Jones.

Jonesa inšpirovali komunisti a bolo len otázkou času, kedy dostane chuť vytvoriť vlastnú komúnu, kde by mohol realizovať svoje zvrátené myšlienky. Kúpil teda kus zeme v Guyane, kam sa v roku 1978 presťahoval aj s veľkou časťou svojich veriacich. Vznikol Jamestown.

Sťahovanie z USA do Guyany malo jednu hlavnú príčinu. O tom, ako vyzerá kult zvnútra, totiž novinárom porozprávali bývalí členovia Cirkvi ľudu. Mal vyjsť rozsiahly článok, ale Jonesov známy Jima vopred informoval, aby radšej odišiel z krajiny. Ešte predtým, ako sa článok objavil v novinách, rozšíril Jones medzi svojimi ovečkami správu, že ľudia ich nechápu a nepriatelia sa čoskoro pokúsia ich organizáciu rozbiť. Ľudia mu samozrejme uverili a ochotne odišli do Južnej Ameriky.

Jamestown po hromadnej samovražde
Jamestown po hromadnej samovražde
Zdroj: Youtube

V novembru 1978 navštívil Jamestown kongresman Leo Ryan. Keď 18. novembra odchádzal, údajne chcel o komúne referovať v dobrom. Jones ale naopak vnímal jeho návštevu negatívne a krátko predtým, ako Ryan nastúpil do lietadla, ho nechal zabiť. Spolu s ním tu zomreli aj niekoľkí novinári. Vodca kultu bol presvedčený, že prichádza jeho koniec, a tak začal nabádať ľudí, aby sa radšej zabili.