Kráľovná Mária I. (1516-1558)
Mária I., tiež známa ako Krvavá Mary, sa ako jediné dieťa Henricha VIII. a Kataríny Aragónskej dožila dospelosti. Známa je najmä tým, že dočasne a násilne zaviedla v Anglicku katolicizmus. Stovky prominentných protestantov nechala popraviť alebo upáliť za ich presvedčenie, vďaka čomu si vyslúžila prezývku „Bloody Mary“. Ďalších 800 protestantov zo strachu pred šibenicou opustilo krajinu a až do svojej smrti sa nemohli vrátiť. Od Márie sa odvrátil aj pápež, pretože bezhlavo pokračovala v prenasledovaní protestantov. Opustená Mária sa ocitla na pokraji šialenstva - uvažovala dokonca o poprave nevlastnej sestry Alžbety, čo už nestihla uskutočniť. Keď zomrela, nikto za ňou nesmútil.
Myra Hindleyová (1942-2002)
Myra Hindleyová a Ian Brady majú na svedomí „morské vraždy“, ktoré sa odohrali v okolí Manchestru v rokoch 1963 až 1965. Tieto dve príšery v ľudských telách spolu páchali únosy, sexuálne zneužívanie, mučenie a vraždu troch detí mladších ako 12 rokov a dvoch tínedžerov vo veku 16 a 17 rokov. Kľúč, ktorý polícia našla v ženinom byte, ju priviedol k usvedčujúcim dôkazom v úschovni batožín na hlavnej stanici v Manchestri. Medzi dôkazy patril magnetofónový záznam jednej z obetí vraždy, ktorá kričala, keď ju Myra a Brady znásilňovali a mučili. V posledných dňoch pred uväznením sa vyostril jej arogantný postoj a chvastúnstvo o skutkoch, ktoré spáchali. Policajtka Sandra Wilkinsonová nikdy nezabudne na Hindley, ako sa opiera o súdnu budovu a konzumuje sladkosti, kým vo vnútri trpeli rodičia obetí.
Izabela Kastílska (1451-1504)
Izabela I. Španielska, známa ako patrónka Krištofa Kolumba, a jej manžel Ferdinand II. Aragónsky, zjednotili Španielsko pod vedením svojho vnuka Carlosa I. V rámci úsilia o zjednotenie vymenovala kráľovná Tomása de Torquemadu za prvého generálneho inkvizítora v marci 1492, s cieľom vynútiť odsun Židov a moslimov z krajiny. Edikt nariadil všetkým Židom a Maurom, aby sa buď nechali pokrstiť, alebo opustili krajinu do troch mesiacov. Španielsko opustilo približne 200-tisíc ľudí a tí, ktorí zostali a súhlasili s konverziou na kresťanstvo následne trpeli prenasledovaním inkvizíciou, ktorá ich vyšetrovala za rôzne hriechy. Izabela síce urobila na najbližšie dve storočia zo Španielska najsilnejšiu svetovú mocnosť, avšak za cenu obrovského utrpenia desiatok tisíc ľudí.
Beverley Allittová (1968)
„Anjel smrti“, Beverley Gail Alliitová, je jednou z najznámejších britských sériových vrahýň. Pracovala ako detská sestra a má na svedomí vraždu štyroch detí a vážne zranenie piatich ďalších, ktoré mala v opatere. K ich usmrteniu použila injekcie s inzulínom alebo draslíkom, ktoré spôsobili zástavu srdca. Allitovú v deviatich prípadoch odsúdili za smrť alebo vážne zranenia. Tieto zločiny spáchala počas 59 dní, v roku 1991 na oddelení v nemocnici v Grantham a Kesteven, kde pacientom podávala vysoké dávky inzulínu. Obeťami boli deti vo veku od dvoch mesiacov do piatich rokov. Sestru vyšetrili mnohí psychiatri, ktorí určili, že má poruchu známu ako Munchausenov syndróm. V máji 1993 ju súd odsúdil na 13 doživotných trestov a trest si odpykáva na špeciálnej klinike, kde sú umiestnení duševne chorí zločinci.
Belle Gunnessová (1859-1908)
Belle Gunnessová bola jednou zo najhorších sériových vrahýň v dejinách Ameriky. Pri výške 1,83 metra a s hmotnosťou 91 kilogramov táto žena nórskeho pôvodu vynikala obrovskou silou. Belle zabila oboch svojich manželov, viacerých nápadníkov, priateľov aj svoje dve dcéry, Myrtle a Lucy. Neuveriteľným motívom jej vraždenia bola chamtivosť, pretože chcela získať životné poistky manželov a majetok svojich nápadníkov, ktorý sa stal jej zdrojom príjmov. Väčšina správ uvádza počet vyše dvadsať obetí v priebehu niekoľkých desaťročí, ale existujú aj správy, ktoré spomínajú viac ako sto obetí! Najstrašnejšie je, že za svoje činy nikdy nepykala. Podarilo sa jej utiecť, hoci polícia preverila niekoľko miest, na ktorých vraj mala byť pochovaná. Testy DNA však nepreukázali, že ide o Belle. Je preto dodnes záhadou, kam zmizla.
Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 9. decembra 2022.