Cicada 3301, majstri hádaniek

Cicada 3301 je záhadná skupina, ktorá zverejnila náročné online hádanky, aby otestovala inteligenciu a zručnosti ľudí. Tí, ktorým sa to podarilo dostali pozvanie, aby sa pripojili k Cicade 3301, no skutočné zámery skupiny ostávajú neznáme. Organizácia zatiaľ zverejnila tri kolá hádaniek na stránke 4chan, v rokoch 2012 - 2014. Hádanka pozostávala z obrázkov so skrytými správami a indíciami, ktoré sa zameriavali na bezpečnosť údajov, kryptografiu, stenografiu a internetovú anonymitu. Každé kolo na záver obsahovalo súradnice na miesta v niekoľkých štátoch a s plagátmi cikády a QR kódom. Po vyriešení prvej hádanky účastníkov pozvali na webovú stránku s ešte zložitejšími hádankami. Identita a účel organizácie sú dodnes záhadou. Niektorí ľudia špekulujú, že by mohlo ísť o vládnu agentúru, zatiaľ čo iní veria, že sú to hackeri alebo kryptografi. Neexistuje však žiadny dôkaz, ktorý by podporoval niektorú z teórií.

A858, kódované správy

A858 je dlhotrvajúcou internetovou záhadou obklopujúcou subreddit s názvom r/A858DE45F56D9BC9. Vznikol 8. marca 2011 a odvtedy slúži na uverejňovanie série podivných, kódovaných správ. Všetky správy sú v hexadecimálnom formáte a stali sa predmetom mnohých špekulácií a diskusií. Niektorí ľudia veria, že sú formou komunikácie mimozemskej inteligencie. Iní ich pokladajú za prácu vládnej agentúry alebo možno dokonca skupiny hackerov. A nájdu sa i takí, ktorí si myslia, že správy vytvoril len nejaký vtipkár. V roku 2016 sa subreddit stal súkromným a odvtedy nezverejnil žiadne nové správy. Odmlka viedla niektorých ľudí k presvedčeniu, že došlo k vyriešeniu záhady, kým iní si myslia, že tvorca subredditu si jednoducho iba dáva pauzu.

Markovian Parallax, nekonvenčne šifrované správy

V roku 1996 sa na fóre Usenetu objavili záhadné správy s názvom „Markovian Parallax Denigrate“. Správa bola písaná v zvláštnom jazyku, ktorý pôsobil ako zmes angličtiny, francúzštiny a nemčiny. Nie je jasné, čo znamená alebo kto ju vytvoril. Tajomstvo Markovian Parallax Denigrate upútalo pozornosť komunity Usenet, pričom mnohí ľudia sa snažili dešifrovať význam správy. Niektorí špekulovali, že išlo o tajný kód alebo správu z mimozemského života, zatiaľ čo iní ju považovali za žart alebo podvod. Ako sa záhada prehlbovala, počítačoví vedci a lingvisti ju začali skúmať pomocou výpočtovej techniky. Zistili, že vznikla s použitím Markovovho reťazca, matematického modelu, ktorý slúži na generovanie náhodných sekvencií slov. Napriek úsiliu mnohých odborníkov ostáva skutočný význam posolstva Markovian Parallax Denigrate záhadou. Dedičstvo tajomstva však žije naďalej, pretože stále inšpiruje nový výskum a inovatívne prístupy k štúdiu jazyka a komunikácie.

Kanye Quest 3030, futuristická hra

Hru Kanye Quest 3030 zahaľuje tajomstvo od jej vydania v roku 2013. Vytvorila ju skupina nezávislých vývojárov hier, ktorí sa inšpirovali hudbou a osobnosťou Kanyeho Westa. Hra na hrdinov sa odohráva vo futuristickej verzii 3030, kde je Kanye svetovým vládcom. Jej vydanie sprevádzali zmiešané recenzie, no rýchlo sa stala kultovou klasikou medzi fanúšikmi speváka. K záhade obklopujúcej hru prispel to, že ju stiahli z internetu krátko po jej vydaní. To viedlo k fámam, že hra bola v skutočnosti tajným projektom, ktorý vytvoril sám Kanye. Niektorí ľudia veria, že hra je tajným náborovým nástrojom sekty. Poukazujú na to, že obsahuje náboženské obrazy a symboliku, ktoré povzbudzujú hráčov, aby mysleli sami za seba a spochybňovali autority. Iní veria, že hra predpovedá budúcnosť.

Webová stránka 973-eht-namuh-973.com

Počuli ste už o tajomnej webovej stránke 973-eht-namuh-973.com? Je to zvláštna webová stránka bez jasného účelu alebo významu. Keď ju navštívite, privíta vás desivá správa, ktorá znie: „Vitajte v jaskyni staroveku.“ Stránka je plná podivných symbolov, tajomných správ a bizarných obrázkov, ktoré pomotajú hlavu každému návštevníkovi. Niektorí ľudia veria, že stránka súvisí so starovekými civilizáciami a je kľúčom k odomknutiu utajovaných informácií. Iní tvrdia, že obsahuje skryté správy o filozofii, matematike, lingvistike, vede, alchýmii, histórii, atď. Kritici si myslia, že všetko je podvod alebo prepracovaný žart, ktorého cieľom je iba zmiasť ľudí.

Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 21. júla 2023.