MENU
Menu
a

FaktyX FAKTY X: Nacistický lovec Svätého grálu: Čo zabilo Otta Rahna?

Vražda, samovražda, či nehoda? O detailoch smrti nacistického lovca pokladov Otta Rahna sa asi nikdy nedozvieme. Isté však je, že bol posadnutý Svätým grálom, k jeho úmrtiu ale zrejme viedlo čosi celkom iné než údajná kliatba spojená s týmto artefaktom.

Rahn sa narodil v roku 1904 v Nemecku a už od mladosti prejavoval enormný záujem o mýty a legendy zo svojej vlasti. Keď dospel, zaujíma sa najmä o Svätý grál a cestoval po rôznych miestach v Európe, o ktorých sa tvrdilo, že je v nich artefakt ukrytý. Inšpirovala ho najmä francúzska stredoveká báseň Perceval a tiež opera Richarda Wagnera z roku 188 s názvom Parsifal. V oboch sa vyskytovalo viacero zmienok práve o Svätom gráli.

V 30. rokoch ho Perceval zaviedol do Francúzska. Rahn veril, že artefaktu sa v stredoveku zmocnila sekta katarov. Išlo o kresťanskú náboženskú skupinu, ktorej členovia opanovali veľkú časť južného Francúzska a odmietali uznať pápeža za hlavu svojej cirkvi. Vatikán teda vyhlásil krížovú výpravu a tá katarov vyhladila z povrchu Zeme. Zvyklo sa však tvrdiť, že vysokopostavení katari ukryli grál na hrade Montsegur na juhozápade Francúzska. Rahn ho dôkladne preskúmal, a hoci objavil spletitú sieť jaskynných chodieb v podzemí hradu, nič spojené s grálom neobjavil. Na základe pátrania však vydal aspoň knihu a pokračoval v hľadaní ďalej.

Náhodou bol jedným z čitateľov knihy aj nacistický funkcionár a neskorší šéf SS Heinrich Himmler. Kontaktoval Rahna a bol ochotný mu platiť, aby pátral po gráli pod hlavičkou SS. Rahn spočiatku odmietal, nestotožňoval sa totiž s nacistickou ideológiou. Potreboval však na výskum peniaze a neskôr sa priateľovi zdôveril: „Čo som mal robiť? Povedať „nie“ Himmlerovi?“

Nasledujúce roky strávil cestovaním po Európe a hľadaním Svätého grálu pod patronátom SS. Himmler však začínal byť netrpezlivý, pretože výskum neprinášal žiadne ovocie. Navyše sa Rahn otvorene priznával k homosexualite, čo nevyhovovalo predstavám o ideálnom nacistovi. Vzhľadom na to, že homosexuálmi boli viacerí vysokopostavení nacisti, medzi inými aj šéf polovojenskej organizácie Sturmabteilung Ernst Röhm, išlo o obrovské pokrytectvo.

Himmler napokon pátranie ukončil a prevelil Rahna do koncentračného tábora v Dachau, kde mal na starosti časť bezpečnostných opatrení. Rahna sklamalo, že sa už viac nemôže venovať tomu, čo ho baví, a bol šokovaný zverstvami v Dachau. Vo februári 1939 napísal svojmu nadriadenému: „Musím vás požiadať, aby ste akceptovali moje okamžité vystúpenie z SS. Dôvody sú takej vážnej povahy, že ich ani neviem slovami opísať.“

Rahn však rýchlo zistil, že SS je ako mafia: z jej radov sa nevystupuje. Po pár dňoch v civile sa dozvedel, že po ňom pátra Gestapo a má sa zodpovedať za svoje prehrešky. Dokonca dostal výzvu, aby Dokonca dostal výzvu, aby čestne spáchal samovraždu. Nevedno, či na svah v rakúskom okrese Söll vyliezol sám, alebo ho sem dovliekli násilím. Isté je, že práve tu v marci 1939 našli jeho zmrznuté telo. Do dnešného dňa ostáva najusilovnejším hľadačom Svätého grálu za posledných 200 rokov.