MENU
Menu
Oskar Dirlewanger.

FaktyX FAKTY X: Nacistická beštia v akcii: Dirlewanger pôsobil aj na Slovensku

Keď na jar roku 1940 nechal Hitler vytvoriť špeciálnu jednotku zloženú najmä z pytliakov, nik netušil, akých zverstiev sa dopustí. Výber veliteľa nechal führer na Heinricha Himmlera. A tomu neprišiel na um nik lepší než násilník a psychopat Oskar Dirlewanger.

Oskar Dirlewanger slúžil počas prvej svetovej vojny v nemeckej armáde a dvakrát si vyslúžil vyznamenanie v podobe Železného kríža. Ranený bol šesťkrát. Slávu si vydobyl, keď jeho jednotka o sile 600 vojakov po podpísaní mierovej zmluvy v roku 1918 ostala trčať v Rumunsku. Doviedol ju späť do vlasti.

V medzivojnovom období bol členom krajne pravicových milícií Freikorps a nadviazal prvé kontakty s členmi nacistickej strany. Jeho súkromný život však bol katastrofou. Bol to cholerik, trpel výbuchmi zlosti a navyše mal nábeh na alkoholizmus. Takmer stál pred bránami pracovného tábora za sex s maloletými dievčatami, do priazne nacistov sa však opäť dostal počas španielskej občianskej vojny, kde ho trikrát ranili.

Masovo znásilňovali, mučili a v opitosti sa vydávali doslova na vražedné výjazdy.
 

Napriek zločineckej minulosti sa tak v úvode druhej svetovej vojny mohol stať členom SS. Práve včas, aby ho mohli menovať veliteľom vlastnej jednotky: 2. brigády SS Dirlewanger.

Zločinci idú do boja
Meno jednotky bude navždy späté s vraždami, znásilňovaním, mučením, krádežami a vojnovými zločinmi. Premiéru absolvovala v nacistami okupovanom Poľsku v auguste 1940. Jej úlohou bolo pacifikovať potenciálne nepokoje s nízkou mierou ohrozenia, v podstate však išlo len o páchanie násilností.

Pôsobenie 2. brigády SS sa dá sčasti charakterizovať ako gangsterské. Jej členovia využívali vydieranie, krádeže a s radosťou sa nechávali podplácať. Vykonávali však aj vojenské činnosti, nebránili sa vyvražďovaniu civilistov. Najhoršie však bolo, že veľká časť Dirlewangerovych mužov boli psychopati. Masovo znásilňovali, mučili a v opitosti sa vydávali doslova na vražedné výjazdy.

Nočný návštevník ich kasární nemal problém vidieť opitých vojakov na stráži a hromadu vojnovej koristi či počuť rev znásilňovaných žien a detí i ľudí, ktorých mučili len tak pre zábavu.

Drvivá väčšina členov 2. brigády SS sa nevyhla zatknutiu, vojenské súdy ich správanie netolerovali. Dirlewanger si dokonca vydržiaval židovskú sexuálnu otrokyňu, hoci sex medzi Nemcom a Židovkou bol protizákonný. Správanie veliteľa a jeho mužov poburovalo dokonca aj miestne jednotky SS a Gestapa. Miestny veliteľ SS napokon armádnemu veleniu povedal, že ak Dirlewangera a jeho podriadených neprevelí, nechá ich všetkých zatvoriť.

Tak sa 2. brigáda SS dostala na územie dnešného Bieloruska. Dirlewanger mal zvláštne, v rámci nemeckej armády unikátne privilégium: mohol svojich podriadených popravovať. Často to aj robil, jeho obeťou boli najmä nováčikovia.

Na druhej strane si však k svojim mužom vytvoril zvláštny vzťah. Tykal im, čo bolo pre dôstojníka nezvyčajné, pil s nimi, vraždil, mučil i znásilňoval. V boji bol mimoriadne pokojný, dokonca aj pod paľbou, za čo si od svojich chlapov vyslúžil mimoriadne ironickú prezývku Gándhí.

V Bielorusku 2. brigáda SS pokračoval v aktivitách proti partizánom. To zahŕňalo napríklad aj zajímanie žien a detí, ktoré museli pred Dirlewangerovými mužmi kráčať ako živé štíty a chrániť ich pred prípadnou streľbou či nášľapnými mínami. Neraz zavreli všetkých obyvateľov dediny do stodoly, ktorú následne zapálili. Kto skúšal ujsť, nevyhol sa guľke.

Napokon sa však predsa len vrátili do Poľska, a to po Varšavskom povstaní v roku 1944. Viedli útok proti poľskej metropole a o ich pôsobení existujú stovky príbehov. Ako inak, väčšina z nich hovorí o mimoriadnej krutosti.

Pôsobili aj na Slovensku
V 60-tych rokoch minulého storočia jeden z bývalých členov 2. brigády SS prehovoril. Zrejme ho ťažilo svedomie, ak mu nejaké ostalo. Rozprával o tom, ako raz znásilnili dievča priamo na ulici, a keď mali dosť, jeden z vojakov, viditeľne opitý, ju nožom rozpáral od rozkroku až po krk.

Pri inej príležitosti vnikli do budovy plnej detí. Dirlewanger im prikázal šetriť muníciu, a tak sa asi 500 chlapcov a dievčat stalo obeťami bajonetov a pažieb. Desivý incident? Nuž, takých sa počas masakrov vo varšavskej štvrti Wola vyskytli stovky.

Po potlačení povstania vo Varšave Dirlewangera prevelili na Slovensko, kde mal svoje skúsenosti využiť pri potlačení SNP. Odtiaľ sa presunul do Maďarska a napokon do východného Nemecka, kde ho opäť zranili, tentoraz tak vážne, že nemohol viac veliť svojim mužom. Ostalo ich sedemtisíc, jednotka sa rozrástla na veľkosť divízie. Koniec jej urobili sovietski vojaci počas bitky o Halbe na sklonku apríla 1945. Zachránilo sa len pár stoviek mužov.

Dirlewangera zajali francúzski vojaci a v roku 1945 zomrel vo väzení. Oficiálne išlo o prirodzenú smrť, ešte dlho však kolovali legendy o tom, že ho dobili pomstychtiví poľskí vojaci. Nik z jeho podriadených však nikdy nečelil obvineniu z vojnových zločinov.