Môže pes spáchať samovraždu? Má nejakú časť mozgu, ktorá by ho donútila ukončiť život? Zdá sa, že áno. Na svete existuje minimálne jedno miesto, kde psy skutočne páchajú samovraždy a varovné tabule tu upozorňujú majiteľov, aby si domácich miláčikov držali pevne na vôdzke.

Overtoun House je nádherné historické sídlo neďaleko škótskeho Glasgowu. Vedie k nemu rovnomenný most, z ktorého skočilo do priekopy už nespočetné množstvo psov. Odhady hovoria, že na dne ich skončilo asi 50, ale presné číslo nik nepozná. Najvyššie odhady hovoria až o šiestich stovkách. Dôležité však je, že nik nevie, prečo tu psy páchajú samovraždy.

Most Overtoun dokončili v roku 1895 na návrh architekta Henryho Milnera. Má v sebe kus krásy a charakteru, lemujú ho múry z veľkých kamenných blokov a má aj pár výstupkov, kam sa môžu uchýliť chodci, keď cez most ide auto. Keď však človek cez most kráča so psom, musí sa starať najmä o zviera, ktoré sa tu správa veľmi čudne.

Dno priekopy sa nachádza asi 20 metrov pod mostom. A predsa mnohé psy navzdory pudu sebazáchovy s rozbehom skáču cez múrik rovno nadol. Vyskytli sa dokonca prípady, že keď zviera prežilo a majiteľ ho vyniesol späť na most, opäť sa pokúsilo skočiť napriek vážnym zraneniam.

Škótska Spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat na miesto vyslala viacerých zamestnancov, aby preskúmali príčinu tohto zvláštneho psieho správania. Na nič však neprišli. Racionálne vysvetlenie jednoducho neexistuje, a tak sa ľudia uchýlili k legendám.

Miestni veria, že za psie samovraždy môže duch lady Overtounovej. Tú mimoriadne zarmútila smrť manžela a staviteľa mostu v roku 1908. Roky sa skormútená pohybovala o honosnej rezidencii a hoci napokon tiež zomrela, jej duch podľa miestnych sídlo neopustil.

Triezvejšie vysvetlenie by mohlo znieť: „Niečo je vo vzduchu.“ Môže to platiť doslovne. Psy majú veľmi komplexný čuch, ktorý môže byť až 100-tisíckrát lepší než ľudský. Existuje možnosť, že z dna priekopy uniká vo veľmi malej koncentrácii zápach, ktorý je schopný prebiť aj pud sebazáchovy a psa prilákať skokom cez múrik.

Je tiež otázne, či je vhodné používať termín „samovražda“. Tá si totiž vyžaduje uvedomovanie si seba samého a najmä zámer, teda vlastnosti, ktoré sú dané iba ľuďom. Alebo žeby neboli? Aj niektoré zvieratá dokážu preukázateľne ukončiť svoj život. Niektoré druhy mravcov sa napríklad vedia obetovať a varovať tým zvyšok mraveniska pred predátormi. Výskum, ktorý by potvrdil, že z nejakého dôvodu je aj pes schopný ukončiť úmyselne svoj život, však zatiaľ chýba.

Faktom ostáva, že cez múrik skáču najmä rasy šľachtené na stopovanie koristi. Deje sa tak za slnečného a suchého počasia a vždy skáču cez jednu stranu mosta Overtoun. Dodnes sa však nepodarilo zistiť, prečo je to tak. Isté je, že ak by ste sem náhodou niekedy zavítali so psom, majte ho radšej na vôdzke a pevne ju držte.