a
Zdroj: John Fielding / Devil's Elbow B6105 / CC BY-SA 2.0

Diablov lakeť - Glossop, Anglicko

Táto nebezpečná a ostrá zákruta sa nachádza medzi mestečkami Glossop a Woodhead v Anglicku a je časťou cesty B6105. Miestni vravia, že práve tu sa stretával jeden zamilovaný pár. Keďže otec dievčaťa bol proti vzťahu, jedného dňa povedal, že by bol radšej, keby si jeho dcéru vzal diabol, než jej vyvolený partner. A to nemal hovoriť! Keď sa zaľúbenci jedného večera znova stretli, objavil sa diabol a chcel dievčinu uniesť. Keď sa po nej načiahol jej partner, diabol mu zohnutú ruku premenil na kameň, odtrhol ju a hodil cez rašelinisko, čím vytvoril ostrú zákrutu na ceste.

Diablova jama - Aukštadvaris, Litva

Diablova jama sa nachádza v litovskom regionálnom parku Aukštadvaris, ktorý je známy starodávnou a jedinečnou históriou. Prví osadníci prišli na územie v 2. a 3. storočia pred n.l. Legendy o hlbokej jame si ľudia odovzdávali z generácie na generáciu, pričom doposiaľ neexistujú žiadne vedecké vysvetlenia jej pôvodu. Existuje niekoľko hypotéz, ako k jej vzniku došlo, vrátane ľadovca pokrytého skalami, ktorý sa objavil pred tisíckami rokov. Keď sa ľadovec roztopil, vznikla obrovská dutina. Ďalšou teóriou je, že topiaci sa ľadovec spôsobil silný vodopád, ktorý vyhĺbil spomínanú jamu. Samozrejme, Diablova jama je podľa mnohých domovom samotného diabla! Vraj sa z nej v noci ozývajú ľudí, ktorí v oblasti bez vysvetlenia zmizli.

Diablove odtlačky prstov - Blythburgh, Anglicko

4. augusta 1577 obyvatelia Blythburghu, dedinky v anglickom Suffolku, navštívili, ako zvyčajne, počas nedeľnej bohoslužby kostol. Prišla však obrovská búrka a jeden z bleskov zasiahol aj kostol Najsvätejšej Trojice. Zásah spôsobil zrútenie hlavnej veže priamo na ľudí. Počas chaosu sa vraj objavil obrovský, chlpatý čierny pes, známy ako Black Shuck alebo scucca, čo v starej angličtine znamená diabol. Údajne sa vrhol na niektorých farníkov a ublížil im. Predtým, ako zmizol nechal na drevených vrátach kostola dlhé čierne škrabance, ktoré sú tam dodnes - „Diablove odtlačky prstov“. Podľa výskumníkov a vedcov to bolo naopak, pretože znaky na dverách pravdepodobne slúžili na ochranu cirkvi pred démonmi a kliatbami. Tak si vyberte.

a
Zdroj: Odd Wellies/flickr

Stopy diablových pazúrov – ostrov Sanday, Škótsko

Na ostrove Sanday v Škótsku leží dedinka Lady Village s kostolíkom, z ktorého je dnes už len zrúcanina bez strechy. Keď vyleziete na jej vrchol, naskytne sa vám bizarný pohľad na obrovský kameň s veľkými „škrabancami“. Legenda hovorí, že v dedine žil kňaz, ktorý kázal najmä o cudzoložstve. Lenže on sám sa dopúšťal tých istých hriechov, proti ktorým kázal. Raz v noci, keď odchádzal z domu milenky, ho čakal samotný diabol, aby ho vzal zo sebou do pekla. Kňaz sa snažil ujsť, preto bežal do kostola a podarilo sa mu zavrieť dvere skôr, ako sa diabol dostal dovnútra. A ten v zúrivosti poškriabal svojimi pazúrmi kameň, ktorý ležal pri vchode do kostola.

Diablova kazateľnica – Craighat, Škótsko

Znie to neuveriteľne, ale oblasť Finnich Glen v Škótsku je domovom krvavočervenej vody, ktorá obklopuje bizarnú skalu s vlastnou zlovestnou legendou. Skala dostala prezývku „Diablova kazateľnica“, pretože miestni obyvatelia veria, že tu stál diabol, keď oslovil svojich nasledovníkov. Ďalšie mýty hovoria, že na mieste praktizovali tajné stretnutia samotní Druidi a skalu používali na stínanie hláv - preto je v jej okolí červená voda. Krvavočervená voda síce miestu dodáva strašidelný vzhľad, ale vysvetlenie je oveľa jednoduchšie. Sfarbenie je totiž dôsledkom masívneho výskytu červeného pieskovca v oblasti.