Elmer Crawford si 1. júla počkal, kým bude celá jeho rodina spať. Potom sa pustil do desivého diela. Vzal už spomínaný mučiaci nástroj a do ženy a detí začal púšťať prúd. Začal tehotnou 35-ročnou manželkou Theresou, pokračoval 13-ročnou Kathryn a osemročným Jamesom. Najmladšiu dcéru, šesťročnú Karen, mučenia ušetril. Ani ona sa však nevyhla smrti otcovou rukou. Deti dobil Elmer na smrť. Asi kladivom, patológ to vzhľadom na stav lebiek nevedel presne určiť.

Keď všetkých zabil, zabalil mŕtvoly do plachiet a napokon do celty. Na čin sa pripravoval, zo svojho auta vyložil zadné sedadlo, aby mohol štyri telá naložiť do kufra. Chcel všetko narafičiť tak, aby to vyzeralo, že vraždila jeho manželka. Aj preto ju ušetril smrti kladivom a na vraždu použil len elektrický prúd. Šoféroval stovky kilometrov až k útesom neďaleko mesta Port Campbell, vystúpil a potom auto potlačil, aby spadlo z 20 metrov vysokého útesu.

a
Zdroj: Public Domain

Crawford zrejme dúfal, že vozidlo spadne do vody. Lenže to sa nestalo. Ostalo na pláži, a hoci sa k nemu policajti najprv nevedeli dostať, bolo jasné, že ho podľa ŠPZ vystopujú. Klopali na dvere domu, ale nik neotváral. Bez povolenia na prehliadku nemohli nič robiť, v tom čase ešte nevedeli, že v aute sú telá. Predpokladá sa, že v tomto čase sa páchateľ rozhodol ujsť.

Po zlanení k autu sa mužom zákona naskytol otrasný pohľad. Okamžite sa rozhodlo o zatknutí Crawforda, lenže ten už bol na úteku. V dome našli len koberce, z ktorých sa napochytro snažil odstrániť krvavé škvrny, a kábel s krokosvorkami.

Pátralo sa po celej Austrálii, ale bezvýsledne. Najbližšie k nájdeniu brutálneho vraha boli policajti v roku 1994. V hoteli Bunbury na západe Austrálie bola recepčná v hoteli presvedčená, že mužovu tvár pozná, a tak sa ho spýtala, ako sa volá. Odpovedal je, že meno neprezradí, ale je turistom z Nového Zélandu. Recepčná zalarmovala políciu, ale chlap medzitým zmizol.

V roku 2005 si už vyšetrovatelia mysleli, že záhadu rozlúsknu, keď sa v jednej z amerických márnic objavilo telo, ktoré identifikovali ako potenciálneho Elmera Crawforda. Podľa testov DNA, ktoré podstúpil jeden z vrahových príbuzných, sa však ukázalo, že nejde o páchateľa.

Crawford sa narodil v roku 1930 a je možné, že je už mŕtvy. Motív svojho odporného činu si tak zrejme odniesol do hrobu.