Morgan Heimer – stačila chvíľka nepozornosti?

Mnoho ľudí vstupuje do národných parkov neskúsených a nepripravených. Avšak toto nebol prípad 22-ročného Morgana Heimera. Morgan bol zamestnancom Tour West, raftingovej spoločnosti na rieke Colorado, vynikajúci plavec a skúsený turista. Na šiesty deň osemdňovej exkurzie sa Morgan vracal s pltníkmi to tábora. Hlavný turistický sprievodca si neskôr spomenul, že mu Morgan povedal, že si chce na chvíľu urobiť pauzu. Keď sa do tábora nevracal, nikoho to nerozrušilo, lebo mal na sebe záchrannú vestu a dokonale poznal terén. Keď sa však nevrátil do zotmenia, zavolali políciu. 2. júna 2015 spustili šesťdňové pátranie, no Morgana Heimera nenašli.

Stacy Ann Arrasová – nevysvetliteľné zmiznutie

Stacy Ann Arrasová mala iba 14 rokov, keď išla na prehliadku s otcom a sprievodcom do Yosemitského národného parku. Keď dorazili do kempu, Stacy sa chcela ísť k neďalekému jazeru odfotiť a požiadala otca, aby sa k nej pridal. Keďže ten chcel odpočívať, išiel s ňou 77-ročný sprievodca, ktorý sa po ceste zastavil, aby si oddýchol. Skupina iných turistov neskôr vypovedala, že videli Stacy a sprievodcu ako sa vydali na cestu a tiež videli, ako sa sprievodca zastavil a posadil na skalu. O pár minút Stacey zmizla. Najzaujímavejšie je, že ľudia, ktorí sa vracali z „jej“ smeru, ju nestretli. O pár hodín vypukla masívna pátracia akcia. Tri vrtuľníky, dva pátracie a záchranné tímy so psami a takmer sto ľudí prehľadávalo celý park. Napriek okamžitej reakcii jediná stopa, ktorú našli, bola krytka objektívu fotoaparátu. Ak niekto Stacey ublížil, urobil to nesmierne opatrne, keďže nenašli nikde ani kvapku krvi. Je nepravdepodobné, že by 14-ročná slečna v najvzdialenejšej časti parku jednoducho odišla sama a už ju nikdy nikto nevidel. Vyzerá to tak, že zmiznutie Stacey patrí k jedným z desiatky ďalších nevysvetliteľných zmiznutí v Yosemitskom národnom parku.

Pauline „Polly“ Meltonová – útek za milencom?

Polly Meltonová nebola vášnivá turistka, ale rada si vyrazila do hôr. Bola silná fajčiarka a denne pracovala ako dobrovoľníčka v domove dôchodcov. Na túru sa vydala s dvoma kamarátkami v septembri 1981. Podľa ich vyjadrení výlet prebiehal pokojne, no zrazu pred jedným z pahorkov Polly zrýchlila. Keď k nemu dorazili jej kamarátky, Polly nikde navôkol nevideli ani nepočuli krik či plač. Až do kempu preto pokračovali bez nej. Tá nemala pri sebe žiadne veci na prezlečenie, dokonca ani lieky na vysoký tlak, ktoré užívala. Po Polly nebolo ani stopy. Existuje teória, že v ten deň sa rozhodla utiecť. Jej manžel vážne ochorel, matka nedávno zomrela a pastor tvrdil, že Polly mala pomer. Preto sa miestni domnievajú, že Polly bez osobných vecí ušla s milencom. Správa národného parku ju dodnes eviduje ako nezvestnú osobu.

Paul Braxton Fugate – zmizol, či ušiel?

Paul Braxton Fugate bol strážcom národného parku v Arizone, preto bolo šokujúce, keď zmizol vo „vlastnom“ parku. Fugate ukončil v jeden januárový deň v roku 1980 šichtu v návštevníckom centre okolo 14:00 a vybral sa na túru. Keď odchádzal, bol stále oblečený v uniforme. Jednému kolegovi povedal, že ak sa nevráti do 16:30, môžu zamknúť park aj bez neho. To bolo naposledy, čo s ním niekto hovoril alebo ho videl. Pátracie a záchranné tímy bohužiaľ nenašli nič, čo by súviselo s jeho zmiznutím. Keď ich úsilie zlyhalo, verejnosti ponúkli odmenu 60-tisíc dolárov za informácie, ktoré by viedli k jeho nájdeniu. Zamestnávateľ však situáciu vyhodnotil tak, že Paul Fugate svojvoľne opustil pracovisko, preto mu dal výpoveď a neprítomnosť bývalého zamestnanca nepovažuje za nezvestnosť. Toto rozhodnutie spôsobilo, že Fugateova manželka nemohla poberať dôchodok ani pozostalostné dávky. Dokonca od nej žiadali splatenie viac ako šesťtisíc dolárov, ktoré jej poukázali v prvých dňoch po Paulovom zmiznutí. Našťastie v roku 1986 prípad znovu preskúmali a súd rozhodol, že manželka má opätovný nárok na dávky po nezvestnom manželovi.