Vypukol konflikt známy ako Búrska vojna a s ním sa spája aj záhada spojená so strateným zlatom, ktoré by dnes malo hodnotu stoviek miliárd eur.

Legenda začala žiť vlastným životom v roku 1900. Druhá búrska vojna bola v plnom prúde a Briti chystali útok na Pretóriu hlavné mesto takzvanej Transvaalskej republiky. Na jej čele stál prezident Paul Kruger, ktorý si dobre uvedomoval, že britskej armáde nemá šancu dlho vzdorovať. Začal sa teda pripravovať na útek a život v exile.

4. júna 1900 ušiel spolu s členmi vlády pod rúškom tmy vlakom do malého mestečka Machadodorp. Istý čas potom úradovali odtiaľto priamo z vozňov, ktoré prerobili na kancelárske a obytné jednotky. Čakali, ako sa situácia vyvinie, a boli pripravení ujsť najprv do Mozambiku a dotiaľ do Európy.

Vraví sa však, že vo vlaku nebol len Kruger a jeho spoločníci, ale aj obrovské množstvo zlata v podobe mincí a tehličiek. Tieto podozrenia len zosilneli potom, ako lord Milner na čele britskej armády dobyl Pretóriu a zistil, že z Národnej banky a z miestnej mincovne zmizlo v priebehu 29. mája a 4. júna zlato v hodnote 800-tisíc libier. Podrobnejšie vyšetrovanie napokon ukázalo, že suma bola ešte raz taká vysoká.

Ukázalo sa, že prezident Kruger a jeho spoločníci začali zhromažďovať všetko dostupné zlato ešte pred vypuknutím druhej búrskej vojny. Chceli tak zabezpečiť, že ak ich krajinu dobyje nepriateľ, nezmocní sa aj obrovského bohatstva.

Je zrejmé, že Kruger mal k dispozícii naozaj impozantné množstvo zlata. Otázkou ale ostáva, čo sa s mincami a tehličkami stalo. Existuje hypotéza, že väčšina zlata sa minula na financovanie vojny s Britmi. Zvyšok si mal prezident odviezť do Európy. Mnohí ľudia však dodnes veria, že Kruger zlato zanechal skryté niekde v Juhoafrickej republike.

Ich presvedčeniu napomáha aj príhoda z roku 1905. Vtedy sa objavil muž menom John Holtzhausen, ktorý tvrdil, že jeho a dvoch ďalších mužov pred piatimi rokmi najala vláda Trasvaalskej republiky, aby zakopali do zeme zlato, mince a diamanty v hodnote až dvoch miliónov libier.

Keď sa situácia po roku 1900 upokojila, plánoval poklad vykopať, ale zatkli ho za krádež koňa a voza a posadili do väzenia. Je nejasné, prečo s týmto vyhlásením prišiel až v roku 1905 a navyše tak pomohol prípadným hľadačom pokladov, aby pátrali po Krugerovom zlate. Isté ale je, že jeho dvaja spoločníci už boli mŕtvi a sám Holtzhausen ešte v roku 1905 bez stopy zmizol.

V priebehu 20. i 21. storočia sa objavilo viacero „zaručených“ správ o tom, že sa našla časť Krugerovho zlata. A hoci žiadna z nich sa nepotvrdila, každá sa stala návnadou pre hľadačov pokladov. Tí Juhoafrickú republiku prečesávajú dodnes vo vidine obrovského bohatstva. Krugerovo zlato by dnes malo hodnotu asi 250 miliónov eur.