MENU
Menu
La Modelo.

FaktyX FAKTY X: Kolumbijská väznica La Modelo: Ako vyzerá peklo na Zemi?

Bytča či Svidník majú okolo 11-tisíc obyvateľov. Viete si predstaviť, že by všetci boli zločincami? Asi nie. Lenže realita v kolumbijskej väznici La Modelo je presne taká. Žije v nej 11-tisíc trestancov, ktorí nosia zbrane. Ako vyzerá peklo na Zemi?

Pri pohľade zvonku nič nenaznačuje, že by sa za múrmi väznice La Modelo v kolumbijskej Bogote dialo niečo nezvyčajné. Opak je však pravdou. Zatiaľ čo v drvivej väčšine nápravnovýchovných ústavov majú hlavné slovo dozorcovia, tu je to presne naopak. V La Modelo si trestanci vládnu sami.

Areál väznice si rozdelili dve skupiny odsúdencov. Južnú časť ovládajú podporovatelia pravicovej vlády a členovia polovojenských organizácií, severnú zasa ľavicovo orientovaní rebeli. Rivalita medzi týmito skupinami často vyústi do ozbrojených konfliktov, v ktorých nechýbajú chladné ani strelné zbrane a dokonca ani granáty. Tie sa odohrávajú v centrálnej časti väznice, v ktorej spolu znepriatelené strany prichádzajú do kontaktu.

Prevahu pritom nemá ani jedna zo skupín. Členovia ľavicovej povstaleckej armády FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie) síce ani za múrmi väznice neprestali podstupovať vojenský výcvik, ich protivníci za nimi ale v ničom nezaostávajú. Zbrane si dokážu zaobstarať oba tábory, rovnako ako muníciu. Za všetkým pritom stoja skorumpovaní dozorcovia, ktorí za značný finančný obnos neváhajú väzňom dodávať samopaly, pištole a muníciu.

Strelné zbrane nie sú samozrejme to jediné, čím trestanci disponujú. Bežne používajú mobilné telefóny, ktoré nevyužívajú len na komunikáciu s rodinou či známymi. Práve naopak: vďaka nim dokážu aj priamo z ciel koordinovať trestnú činnosť mimo väznice. Nič im tak nebráni priamo sa podieľať na únosoch, obchodovaní s drogami a vydieraní.

La Modelo je jedinečné aj tým, že na slobodu sa odtiaľ niektorí muži vracajú bohatší, než boli po nástupe do výkonu trestu. Pár z nich si totiž otvorilo reštaurácie. Musia síce platiť za „ochranu", napriek tomu im však veľká časť zisku ostáva. Zďaleka najväčším stravovacím zariadením je však to, ktoré otvorili členovia FARC-u. Jedlo dávajú zadarmo, avšak len tým, ktorí podporujú ľavicovú revolúciu.

Zrejme najväčším špecifikom života v La Modelo je takzvaná „Ciambiazo", alebo tiež „veľká výmena". Funguje jednoducho: človeku „zvonka" pošlete prostredníctvom dozorcu od dvetisíc do 2 500 eur. Dozorca si, samozrejme, časť peňazí ponechá a zvyšok odovzdá dotyčnému mužovi. Ten potom príde do väznice na návštevu a jednoducho si s odsúdencom vymení miesta. Aj takto je možné dostať sa na slobodu.

„Väznicu ovládajú trestanci," uviedol v jednom z rozhovorov anonymný dozorca. „My sme tu len na kontrolu vonkajších múrov a brán. O všetko ostatné sa starajú oni."

V La Modelo za posledných 16 rokov zahynulo značné množstvo odsúdencov. V apríli 2000 počas potýčky medzi ozbrojenými skupinami zomrelo 25 väzňov, čo samozrejme v očiach verejnosti urobilo z vlády armádu neschopných úradníkov. Štátne orgány sa preto rozhodli zakročiť a urobiť vo väznici poriadok. Zavreli súkromné obchody a posilnili bezpečnosť, avšak ako sa ukázalo, bol to zbytočný krok.

Už v júni 2001 totiž behom pár minút utieklo z La Modelo 100 trestancov. Stalo sa tak potom, ako členovia FARC vyhodili do vzduchu časť obvodového múru.

Incident viedol k rezignácii riaditeľa kolumbijského úradu pre dohľad nad väznicami ako aj k prepusteniu stoviek ďalších vládnych zamestnancov podozrivých z korupcie. Prísne opatrenia, ktoré mali v La Modelo znovu zaviesť poriadok, sa však neosvedčili. Pašovanie zbraní totiž pokračuje aj dnes.

A to nie je všetko. Začiatkom roka 2016 sa v odpadových kanáloch väznice našli naporciované pozostatky najmenej stovky odsúdencov v rôznych štádiách rozkladu. Úrady tak konečne prišli na to, kam sa telá nezvestných trestancov strácali.

Vyzerá to tak, že situácia v La Modelo sa nezlepší ani v blízkej budúcnosti. Kolumbijská vláda totiž väčšinu rozpočtu určeného pre väznice minie na stráženie dôležitých väzňov, akými sú napríklad vodcovia drogových kartelov. Na správu iných nápravnovýchovných ústavov tak nie sú financie. Ako sa teda bude konflikt medzi ozbrojencami v La Modelo vyvíjať ukáže až čas.