MENU
Menu
a

FaktyX FAKTY X: Keď New York ovládali gangy: Ulice boli plné násilia a krvi

Mnohé filmy, o ktorých si myslíte, že sú celkom vymyslené, vlastne nemajú až tak ďaleko od pravdy a natočili ich na základe skutočných udalostí. Jedným z nich je Scorseseho veľkofilm Gangy New Yorku z roku 2002. Niektorým štvrtiam veľkomesta vtedy naozaj vládli zločinci.

Štvrť Five Points bola skutočným vriacim kotlom a hniezdom zločinu. Zhromažďovali sa v nej najnižšie a najchudobnejšie spoločenské vrstvy: imigranti z Európy, nevzdelaní robotníci z manufaktúr i oslobodení otroci. Vo vôbec najhorších životných podmienkach v Amerike sa vtedy snažili o jediné: prežiť.

Život vo Five Points nebol jednoduchý a už vôbec nie bezpečný. Násilie tu bolo celkom bežné. Spory medzi rasami tu boli na dennom poriadku, medzi sebou sa neznášali aj imigranti z rôznych krajín. Choroby sa v nehygienických podmienkach šírili rýchlosťou blesku. A práve v štvrti zlodejov, bordelov a chudoby vznikli gangy New Yorku.

Odlišovali sa najmä oblečením. Členovia Bowery Boys, gangu, ktorí tvorili najmä požiarnici, chodili v červených tričkách a cylindroch. Chlapci zo Shirt Tails si zasa nezapravovali košele, gang Plug Uglies sa vyznačoval nadrozmernými klobúkmi z bobrov. Dead Rabbits, ako už ich názov napovedá, chodili po uliciach s mŕtvymi zajacmi pribitými na paliciach.

a
Zdroj: Public Domain

Najznámejším gangom bol zrejme Bowery Boys a pozostával z takzvaných nativistov, ľudí, ktorí sa v Amerike narodili. Viedol ho Bill „Mäsiar" Poole, boxer a inšpirácia pre jednu postáv zo Scorseseho filmu. V roku 1855 ho od chrbta zastrelili pobočníci jeho rivala Johna Morriseyho, ktorý viedol gang Dead Rabbits. Ten pozostával z írskych imigrantov a s nativistami bol v neutíchajúcom konflikte.

Protikatolícki Bowery Boys totiž zastávali názor, že Amerika patrí výlučne potomkom belochov, ktorí ju kolonizovali. Keď ale v 40-tych rokoch 19. storočia vypukol Gorta Mór, veľký írsky hladomor, do New Yorku sa zrazu prihnali desiatky tisíc Írov-katolíkov. Násilnosti na seba samozrejme nenechali dlho čakať.

Do jednej z bitiek, ktorá v uliciach Five Points vypukla, sa zapojilo odhadom asi tisíc ľudí. Bojovali všetkým, čo im prišlo pod ruku a navzájom si vykrádali domácnosti, hoci nemali takmer žiadne cennosti. Výsledkom bolo osem mŕtvych a stovka zranených.

Morrisey sa z bahna štvrte Five Points napokon vyhrabal aj vďaka kontaktom v politickej organizácii Tammany Hall sa stal americkým kongresmanom.

Zločinecké skupiny urobili z Five Points zrejme najnebezpečnejšiu štvrť sveta. Legenda vraví, že v nájomnom dome Old Brewery sa každý deň odohrala aspoň jedna vražda.

Ďalšia vlna násilností sa objavila ihneď po vypuknutí americkej občianskej vojny v roku 1861. Aj v New Yorku začalo dochádzať k núteným odvodom a Íri si frustráciu rozhodli vybiť na ľuďoch s tmavou pleťou. Mesto sa ocitlo doslova v plameňoch. Írske gangy zavraždili asi stovku ľudí a dokonca vypálili sirotinec pre černošské deti.

Five Points ovládali gang takmer sto rokov. Zmena prišla náhle, a to potom, ako sa do ulíc nasiaknutých zločinom a chudobou vybral fotograf Jacob Riis. Vo svojej knihe How the Other Half Lives (v preklade Ako žije druhá polovica) zdokumentoval život tej najbiednejšej časti americkej populácie. Jeho dielo zmenilo nielen tvár mesta, ale aj prístupu úradov k chudobe.

Mnohé domy vo Five Points zbúrali, medzi nimi aj neslávne známy Old Brewery. Gangy sa následkom razií a zatýkania veľmi rýchlo rozpadli a z kedysi najnebezpečnejšej štvrte sveta je dnes pomerne pokojné miesto pre život.