Ako 32-ročný bol Alexander Veľký vládcom ríše, ktorá sa rozprestierala od Balkánu po dnešný Pakistan. Mnohí ľudia by si možno aj dnes chceli uctiť jeho pamiatku na mieste, kde je pochovaný, no nie je to možné. Miesto posledného odpočinku Alexandra Veľkého je totiž záhadou. Na základe starovekých spisov, legiend i súčasných objavov však máme pár náznakov toho, kde by mohol byť Alexander pochovaný.

Alexander Veľký zomrel v Babylone v roku 323 pred Kristom a jeho ríša sa čoskoro rozpadla, pričom nadvládu nad jej najväčšími časťami si uzurpovali vojvodcovi generáli. Jeden z nich menom Ptolemaios sa zmocnil Alexandrovho tela a v roku 321 pred Kristom ho dopravil do egyptského Memfisu.

Dnes už neexistujúce mesto Memfis ležalo neďaleko Káhiry a na základe historických spisov sa predpokladá, že Alexandrovo telo tu spočívalo, až kým mu v egyptskej Alexandrii nepostavili hrobku. Nie je však jasné, ako dlho táto výstavba trvala, mohlo pokojne ísť aj o desaťročia. Dobové spisy dokonca uvádzajú, že v druhej polovici 3. storočia pred Kristom postavili Alexandrovi ďalšiu hrobku, zrejme poslednú.

Problém spočíva v tom, že jej poloha ostáva neznáma. Pokojne môže ležať pod vodou, grécky historik Strabón totiž tvrdil, že stála v palácovej štvrti, a tá dnes skutočne leží pod morskou hladinou. Podľa iných zdrojov ale bola ďalej vo vnútrozemí.

Niektorí historici tvrdia, že Alexandrovu hrobku sa nikdy nepodarí nájsť. Je možné, že v dôsledku pôsobenia prírodných živlov a človeka z nej po toľkých stáročiach ostalo len veľmi málo a prítomnosť moderného mesta, ktoré celkom prekrýva to staroveké, sa postarala o to, že je hrobka zničená. Ak by sa dnes aj našli nejaké ostatky, ťažko by sa dalo určiť, že patrili Alexandrovi Veľkému. V historických spisoch je len málo informácií o tom, ako hrobka vyzerala a archeológovia by na nej museli nájsť nápis, aby ju vedeli priradiť ku konkrétnemu človeku.

Nezávislý výskumník Andrew Chugg ale tvrdí, že našiel aspoň miesto, kde Alexandrovo telo istý čas spočívalo. Malo ležať v hrobke faraóna Nachtnebera II., ktorý musel v roku 343 ujsť z Egypta pred Peržanmi. Podľa starovekého príbehu odišiel do Macedónie, kde mal pomer s Alexandrovou matkou a v skutočnosti bol otcom Alexandra Veľkého.

Chugg navyše našiel kamenný blok so štítom s hviezdicou, symbolom, ktorý sa spája s Alexandrom Veľkým. Tento blok sa nachádza v múzeu v Benátkach a Chugg verí, že kedysi bol súčasťou sarkofágu Nachtnebera II.

Existujú aj vedci, ktorí veria, že Alexandrova hrobka sa raz nájde. Patrí medzi nich aj svetoznámy egyptológ Záhí Hawáss, podľa ktorého je jej nájdenie v Alexandrii len otázkou času.