MENU
Menu
Skull and Bones.

FaktyX FAKTY X: Exkluzívne tajné spolky, ktoré si členov vyberajú nekompromisne

Tajný spolok, ktorý rozhoduje o osude sveta, je predmetom obrovského množstva konšpiračných teórií. Tajné spolky ale naozaj existujú a členstvo v ňom je výsostne exkluzívnou záležitosťou. Do nasledujúcich štyroch sa dostanú len vyvolení.

Lebka a hnáty
Tento tajný spolok založil v roku 1832 na Yaleovej univerzite obchodník William Russell. Jej členmi boli v priebehu dejín až traja americkí prezidenti: William Howard Taft, George Bush starší a jeho syn. O prepojení spolku na orgány moci teda nemôže byť pochýb. Nábor do organizácie sa uskutočňuje každú jar spomedzi nových študentov.

Ani tí, ktorí už štúdium ukončili, na svojich bývalých kolegov z radov spolku nezabúdajú. George Bush mladší si napríklad vybral piatich členov spolku do vlády potom, ako sa stal prezidentom. Aj súčasný americký minister zahraničných vecí John Kerry kedysi bol členom Lebky a hnátov. Stanovy organizácie, ako aj čokoľvek, čo si členovia na jej pôde povedia, podlieha prísnemu utajeniu. Aj vďaka tomu sa okolo Lebky a hnátov šíri závoj tajomstva.

Rytieri zlatého kruhu
Obdobie v polovici devätnásteho storočia bolo v Spojených štátoch amerických mimoriadne turbulentné. Šírili sa hnutia na zrušenie otroctva, no vznikali aj spolky, ktoré chceli obchodovanie s ľuďmi zachovať. Jedným z nich boli aj Rytieri zlatého kruhu. Spolok založil v roku 1854 doktor George W.L. Bickley a spočiatku mal päť členov. Cieľom spolku bolo zhromaždiť dostatočný počet ľudí na kolonizovanie severného Mexika, kde by obchod s otrokmi prekvital.

V roku 1861 ale vypukla občianska vojna a zámery členov spoločenstva sa zmenili. Rozhodli sa podporovať konfederačnú vládu a začali naberať nových členov. Rytieri zlatého kruhu zorganizovali napríklad aj útok na Federálny arzenál v texaskom San Antoniu či napadnutie novín Alamo Express, ktoré podporovali Úniu. V roku 1862 sa pôsobenie spolku rozšírilo do štyroch štátov, s koncom vojny ale členov rapídne ubudlo a aktivity spolku začali podliehať prísnemu utajeniu. Existuje konšpiračná teória, ktorá hovorí, že táto tajná organizácia stále funguje a plánuje vzburu proti vláde USA.

Ilumináti
O dnešných iluminátoch sa toho veľa nevie, pôvod spolku je však dobre známy. Založil ho v roku 1776 Adam Weishaupt v Bavorsku a jeho členmi boli z veľkej časti najmä intelektuáli a politici. Ilumináti boli humanistami, ktorí neverili v existenciu vyššej moci, a bojovali proti zneužívaniu štátnej moci. Niektoré teórie hovoria o tom, že ilumináti boli zodpovední za začiatok Veľkej francúzskej revolúcie, výsledok bitky pri Waterloo a zavraždenie amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Oficiálne síce spolok zanikol už začiatkom devätnásteho storočia, mnohí ľudia ale stále veria, že ilumináti sú šedou eminenciou v pozadí mnohých medzinárodných inštitúcií a národných vlád. Dôkazy na podporu tohto tvrdenia však neexistujú.

Slobodomurári
Zrejme najdlhšie pôsobiacim tajným spolkom sú slobodomurári, ktorých vznik sa datuje do roku 1717. Práve vtedy totiž vznikla v Londýne takzvaná veľkolóža. Slobodomurármi boli napríklad George Washington, Winston Churchill, Wolfgang Amadeus Mozart, Henry Ford či Franklin Delano Roosvelt.

Aby sa človek stal slobodomurárom, musí získať odporučenie od minimálne jedného stávajúceho člna lóže. Taktiež nesmie byť ateistom, čiže musí veriť v existenciu vyššej bytosti. O slobodomurároch koluje množstvo konšpiračných teórií, je ale otázne, či sú založené na pravde.