Duch sa prvýkrát objavil, keď vyučovala v triede so 17 žiačkami. Zrazu sa objavil a vyzeral presne ako Emilie Sagee. Napodobňoval jej pohyby a dievčatá vydesil na smrť. Učiteľku vyhodili zo školy a nasledujúcich 16 rokov sa jej vodilo veľmi zle. Vystriedala celkovo 18 pôsobísk a zo všetkých musela odísť kvôli svojmu paranormálnemu dvojčaťu. A najzvláštnejšie bolo, že samotná Emilie ducha nikdy nevidela.

V roku 1846 ju prijali ako učiteľku na dievčenskú školu Pensionat von Neuwelckle v dnešnom Lotyšsku. A odvtedy o nej nik nepočul.

Príbeh Emilie Sagee prvýkrát opísal spisovateľ Robert Dale-Owen v roku 1860 na základe svedectva Julie von Güldenstubbe, ktorá navštevovala Pensionat von Neuwelckle. Podľa nej učiteľku vtedajší riaditeľ spočiatku podporoval a neveril povedačkám o tom, že sa s ňou všade pohybuje duch-dvojník.

Aj študentky vraj mali Emilie rady. Bola inšpiratívnou osobou, ktorá tvrdo pracovala a mala rozsiahle poznatky z viacerých odborov. Stať sa obľúbenou v prostredí prestížnej školy, ktorú navštevovali dcéry boháčov a aristokratov, a ktorá bola plná snobstva a arogancie, to bol úctyhodný výkon. Emilie sa to však podarilo. Lenže potom sa okolo nej začali opäť diať čudné veci.

Študentky i učiteľky sa začali sťažovať na Emilinho ducha. Vyhýbali sa jej a riaditeľovi sa na stole množili sťažnosti, ktoré však najprv ignoroval, keďže neveril na paranormálne javy. Tvrdil, že dievčatám sa čosi zdá, alebo že trpia masovom hystériou.

Lenže keď ducha videlo všetkých 42 dievčat v jednej triede, riaditeľ už musel zakročiť. Stalo sa tak počas hodiny prírodopisu, keď Emilie vysvetľovala žiačkam rozmnožovanie rastlín. Keď vyšla z triedy, aby doniesla z kabinetu rastliny, dievčatá ako jedna vyľakane vzdychli. Učiteľkina dvojníčka sa totiž zjavila v triede.

Väčšina dievčat ihneď ušla, pár ich však bolo odvážnych vrátane Julie von Güldenstubbe a chceli sa ducha dotknúť. Vraj sa do dvojníka dala vnoriť ruka a človek mal pocit, akoby sa prehŕňal pavučinami. Vtedy do miestnosti vošla skutočná Emilie a duch zmizol.

Riaditeľ už musel zakročiť, rodičia sa totiž sťažovali, že ich dcéry sú vydesené. Učiteľku vyhodil napriek jej zjavným kvalitám a Emilie Sagee sa vytratila z dejín. O jej dvojníčke sa však hovorí aj po takmer dvoch storočiach.