MENU
Menu
zdroj: Gary Rogers/Geograph.org.uk
a

FaktyX FAKTY X: Dub, ktorý museli spútať reťazami: Legenda straší aj po takmer dvoch storočiach

Okres Staffordshire v strednom Anglicku je domovom záhadnej a tak trochu zimomriavky naháňajúcej atrakcie. Jedná sa dub, ktorého konáre a kmeň sú omotané hrubými železnými reťazami. Strom „spútali“ kvôli miestnej legende a tí, ktorí strom vidia na vlastné oči, vravia, že na nej bude čosi pravdy.

Príbeh spútaného duba v dedine Alton má korene ešte v 30. rokoch 19. storočia. Hovorí sa, že gróf zo Shrewsbury sa vtedy vracal na svoje panstvo Alton Towers, keď sa pri jeho voze zjavila žobráčka, zastavila celý sprievod a prosila grófa o peniaze. Muž ju surovo odbil a prikázal kočišovi, aby sa pohol. Žena mala v tom momente vyslovila kliatbu. Grófovi mal umrieť príbuzný zakaždým, keď z dubu pri ceste spadne konár.

Ešte v tú noc sa k Altonu prihnala búrka a zlomila jednu z haluzí. Kliatba sa vraj naplnila a jeden z členov grófovej rodiny za záhadných okolností zomrel. Šľachtica to pochopiteľne vydesilo a aby zabránil ďalším tragédiám, nechal svojich sluhov, aby omotali konáre duba reťazami. Tie mali zabrániť nešťastiu.

Legenda má viacero variácií. V niektorých častiach okresu Staffordshie sa vraví, že nešlo o žobráčku, ale o muža. Ďalší zasa vravia, že gróf vzal spadnutý konár na svoje panstvo a tam ho nechal preskúmať za účelom zlomenia kliatby. Zápletka však ostáva rovnaká. A hoci ide iba o legendu, verí jej viac ľudí, než by ste čakali.

Majú na to zopár dôvodov. Prvým je fakt, že v Staffordshire je múzeum, kde sa premieta krátke video o starom dube. Nakrútili ho ešte v 19. storočí a vidieť, že strom bol už vtedy spútaný a reťaze na ňom visia vyše 120 rokov. Samotný dub je určite ešte starší a má už niekoľko storočí. Aj to vedie ľudí k domnienke, že omotanie reťazí okolo konárov skutočne nariadil gróf zo Shrewsbury.

Turisti tiež hovoria o zvláštnej atmosfére v okolí duba. Mnohí vraj v jeho blízkosti cítia zvláštnu úzkosť a zdá sa im, akoby ich niekto nahnevaný sledoval. Môže ísť len o psychologický jav, ale sňať reťaze z haluzí si zatiaľ nik netrúfol.

V skutočnosti nik nevie povedať, ako presne sa reťaze na strom dostali. Niektorí skeptici tvrdia, že ich sem umiestnili obyvatelia Altonu, ktorí nechceli, aby nejaká búrka strom zlomila. Prečo by však namiesto reťazí, ktoré boli v 19. storočí dosť drahé, nepoužili laná, už povedať nevedia. A tak legenda o spútanom dube ostáva záhadou.