MENU
Menu
Carlos de Salazar

FaktyX FAKTY X: Desaťročia mimo civilizácie: Tajomný muž z lesa uteká pred ľuďmi

Život v modernej spoločnosti môže byť pre niekoho priťažký. Zrejme aj to bol dôvod, prečo sa Carlos de Salazar rozhodol bez vysvetlenia vypariť. Zvláštne však boli nielen okolnosti jeho zmiznutia, ale aj tie, ktoré sprevádzali jeho znovuobjavenie a v konečnom dôsledku aj opätovné stratenie.

Dnes by mal mať Carlos 51 rokov. Zo svojho domu v španielskom meste Sevilla zmizol v roku 1996 potom, ako ho dlhé roky trápila depresia. Príbuzní ho dlho hľadali, no nepodarilo sa im po ňom nájsť ani stopy. Pátranie teda vzdali a španielske úrady ho v roku 2010 definitíve vyhlásili za mŕtveho.

V roku 2015 ale úradníkov zmiatli dvaja toskánski hubári. Tí totiž v lese neďaleko mesta Scalino našli muža, ktorý o sebe prehlásil, že je Carlosom de Salazarom.

Dvaja muži po víkendových dažďoch dúfali, že sa im podarí nájsť veľké množstvo hríbov. Pri lesných cestách ale žiadne nenašli a tak sa vydali hlbšie medzi stromy. Namiesto húb ale našli niekoľko plastových fliaš a nádob na vodu a stopa ich napokon priviedla do tábora, v ktorom žil pustovník.

Špinavého muža s dlhou bradou sa zľakli a začali utekať ako o život. O pár hodín sa však na miesto vrátili v spoločnosti lesníka. Ich obavy o život sa ukázali ako neopodstatnené. Muž sa im totiž vydal naproti a lámanou taliančinou im povedal: „Som Španiel, volám sa Carlos a žijem tu už od roku 1997. Nechcem žiť medzi ľuďmi a teraz, keď ste ma našli, sa musím presťahovať."

Tesne predtým, než si začal baliť všetok svoj svetský majetok, sa ho muži spýtali, či má ako dokázať svoju totožnosť. Pustovník im ukázal starý a dlho neplatný pas, na ktorom naozaj stálo meno Carlos de Salazar. Jednému z mužov sa podarilo fotografiu na doklade zachytiť smartfónom a neskôr ju poskytol úradníkom, ktorí disponovali zoznamom hľadaných osôb.

Tí sa spojili so svojimi španielskymi kolegami, ktorí zasa kontaktovali Carlosovu rodinu. Príbuzní potvrdili, že naozaj ide o dávno strateného muža.

7. novembra 2015 sa Carlosovi rodičia spolu s pátracou čatou vydali do tábora, kde ich syna našli hubári. Našli však len kanistre plné vody a starú celtu, ktorú využíval ako úkryt pred nepriazňami počasia. Bolo jasné, že opäť zmizol. „Netuším, či sa nám ho ešte niekedy podarí nájsť," povedal starosta Scarlina Marcello Stella.

Otec a matka hľadaného muža sa ale nevzdávajú. „Rešpektujeme jeho rozhodnutie a slobodu, no z Talianska neodídeme, kým sa nám ho nepodarí nájsť," tvrdila Carlosova matka Amelia.

Napokon sa však musela vrátiť domov, Carlosa sa nájsť nepodarilo ani do konca roka. A nedarí sa to dodnes. 51-ročný muž už možno zomrel, ale keďže v lesoch prežil najmenej 20 rokov, je možné, že je kdesi pod stromami a mimo civilizácie spokojný. Ktovie, možno ho raz opäť stretnú nejakí hubári.